AYRILIĞIN EN GÜZEL BAHANESİDİR ÖLÜM NE GİDEN SUÇLANIR NE KALAN UMUTLANIR

(Toplumsal İlişkiler 705)

كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِؕ وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةًؕ وَاِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
Her can, mutlaka ölümü tadacaktır. Allah yolunda olmasa da, mutlaka ölecektir. Ancak, bu hayatın anlamını iyi kavradığınız takdirde, sonsuz âhiret hayatını kazanabilirsiniz: Biz sizi, 
yeteneklerinizi açığa çıkarmak ve olgunluk mertebelerinde yücelmenizi sağlamak üzere, bazen hastalık, fakirlik, deprem gibi kötülük saydığınız şeylerle ve bazen de sıhhat, zenginlik, güç, başarı gibi iyilik kabul ettiğiniz şeylerle sınayarak imtihân ediyoruz. İşte bu amaçla, bu dünyada kısacık bir hayat yaşayacak ve sonunda, yaptıklarınızın karşılığını görmek üzere Bize döneceksiniz.” (Enbiya/35)

Bazı acılar sessizdir mesela ölüm gibi. Ölümden başkası yalan der bir şarkı. Sıkıntılı günlerimizin son bulacağını bekler dururuz. Gelir işte o gün ölüveririz. Gerçekten de öyle değil midir şu âlemde ölüm denen hakikatle insanoğlu mutlaka karşı karşıya gelmeyecek mi?

Ölümü 1996 Konya mahreçli “Geçit Resmi” adlı şiirimde kalıcı ve gitmemek üzere insan üzerinde etkisini şöyle işlemişiz:

Gökler çullanıverir de yeryüzüne

Nefesim çıkar iğne deliğinden

Bağdaş kuruverir de hüzün gönlüme

Ölüler geçit resmi yapar geceden.

Sonra ışık kaybolur da gözlerimden

Karanlıklar olur benim yoldaşım

Tabut yürür korkarım da ölümümden

Yağmurlarla ağlar musalla taşım.

Kime ait olduğunu bilmediğim bir sözde şöyle denir:

Ölüm ayrılığın en güzel bahanesidir. Ne giden suçlanır ne kalan umutlanır.” Ayrılık bu dünyadandır ve bir bahanedir işte ölüm. Gideni niye çekip gidiyorsun, beni terkediyorsun diye kimse suçlamaz. Geride kalan da ben kaldım diye umutlanmaz bu ayrılıktan. Çünkü gün gelir bu ayrılığın gideni bu sefer de o olur da ondan.

Hz. Şemsi Tebrizi’nin ifadesiyle “ne diye böbürlenip büyükleniyorsun ki? Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil midir?” Yunus Emre ne güzel anlatır ölümü;

Bir avuç toprak biraz da suyum ben

Neyimle övüneyim işte buyum ben.

Şemsettin ÖZKAN

26.05.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.