AŞKIN ÜÇ CEMRESİ VARMIŞ BİRİ

(Toplumsal İlişkiler 731)

وَمِنْ اٰيَاتِهٖٓ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْوَاجاً لِتَسْكُـنُٓوا اِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةًؕ اِنَّ فٖي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
O’nun tek bir rab ve ilah oluşunun yani ilim, kudret ve merhametinin delillerinden biri de, size kendi cinsinizden, yani sizin gibi birer insan olan karşı cinsten, yanlarında huzur ve mutluluk bulabileceğiniz eşler yaratması ve aranıza sevgi ve şefkat duyguları yerleştirmesidir. Hiç kuşkusuz bunda, düşünen insanlar için nice dersler, nice ibretler vardır.” (Rum/21)

Sosyal medyada kime ait olduğunu bilmediğim güzel bir cümleye rastlamıştım, şöyle deniyordu: Aşkın üç cemresi vardır:

1-Göze

2-Gönüle

3-Ruha

Göze düşünce beğeni, gönle düşünce aşk ve ruha düşünce vazgeçilmez olurmuş. Gerçekten de sevgi unsurunun üç saçağını oluşturan göz, gönül ve ruh eş seçiminde havaya, suya ve toprağa düşünce baharı müjdeleyen cemreler gibi iki gönülü ısındırma işlevini görüyorlar.

Göze düşen aşk, beğeni toplamaya namzettir. Gözler asla yalan söylemez. Sevgili Peygamberimiz evlenmek isteyene bile evleneceği kişiyi görmesini tavsiye ediyor. Seveni en çok yüreğinden sevgilinin gözleri vurur. Ona baktıkça çoğalan, binlerce olan sonra yeniden onun gözlerinde kaybolan bir beğeni.

Ya gönle düşen cemreye ne demeli? Olsa olsa bu saf aşktır bu. Artık uzaklıklar bile kifayet etmez. Hep gönlüne düşen aşkı arar durur aşık. Sarmaşık gibi her yanını işgal etmiştir sevgiliye olan hasret. Aşk gönle düşen cemrenin ta kendisidir.

Ruha düşen üçüncü cemre artık sevginin muhabbetin vazgeçilmez olduğunun göstergesidir. Artık sevenler, sevilenler fiziki olarak beraber olmasalar bile artık birbirlerinden hiç ama hiç ayrılmayacaklardır.

Şemsettin ÖZKAN

23.06.2022 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.