YÜZ DAHA VERSEN YÜZ UMAN YÜZLER BİLİRİM YOKUŞLARA KARDEŞ OLAN DÜZLER BİLİRİM DÜNYA ÖKÜZÜN ÜSTÜNDE DERLER AMA DÜNYANIN ÜSTÜNDE NİCE ÖKÜZLER BİLİRİM

(Toplumsal İlişkiler 732)

وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثٖيراً مِنَ الْجِنِّ وَالْاِنْسِؗ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَاؗ وَلَهُمْ اَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَاؗ وَلَهُمْ اٰذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَاؕ اُو۬لٰٓئِكَ كَالْاَنْعَامِ بَلْ هُمْ اَضَلُّؕ اُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ
Doğrusu Biz, cinler ve insanlar arasından, kalpleri ve akılları olup da, onlarla gerçeği kavramayan; gözleri olup da, onlarla doğruları görmeyen; kulakları olup da, onlarla hakîkati işitmeyen nicelerini, bu inatçı, önyargılı, kibirli tavırlarından dolayı cehennemlik yapmışızdır. İşte onlar, inanç, ahlâk ve erdemlilikten yoksun olmaları yönüyle tıpkı hayvanlar gibidirler; hattâ daha da aşağı!.. Çünkü bunlar, hayvanların aksine kendilerini hakîkate ulaştıracak akıl ve idrâk yeteneğine sahip oldukları hâlde özgür iradeleriyle inkâra saplanmışlardır. Gaflet bataklığında yüzenler de, işte bunlardır.
Çünkü Allah’ı gereğince tanımazlar; zayıf ve âciz varlıkları ilâhlık mertebesine yüceltirken, zayıflık ve acziyet ifâde eden bir çok insânî özellikleri Allah’a yakıştırmaya cüret ederler.” (Araf/179)

Öküz olmak. Anlamaktan aciz olmak, anlatmaktan aciz olup, durmadan yalnış cümleler kurmak. anlaşılmadığını anlayıp cümleyi düzeltmek isterken daha beter etmek ve insani davranışlarda bulunamamak ne kötü bir durum değil mi değerli dostlar? Doğrusu çok sıkıntılı bir hal öküz olma hali.

Üstad Necip Fazıl der ki;

Yüz daha versen yüz uman yüzler bilirim

Yokuşlara kardeş olan düzler bilirim

Dünya öküzün üstünde derler ama

Dünyanın üstünde nice öküzler bilirim.

Öküz gibi davranmak, gerçekten zor bir durum. Karşında insan kalıbında birileri duruyor ancak insan gibi davranmıyor. Kalbi anlamaktan, kavramaktan yoksun, göz var görmüyor sadece bakıyor, kulak var ama işitmiyor. Hayvan desen hayvan değil lakin hayvandan da aşağı. Öğrenilmiş acizlik sendromu içinde bocalayıp duran bir ruh hali var. Tıpkı kocaman bir Tibet öküzü. Hani resimlerde görmüşsünüzdür iki üç yaşında bir çocuk irice bir öküzü yularından tutmuş çekip götürdüğü gibi işte o tipler.

Şemsettin ÖZKAN

24.06.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.