ALLAH BİR KİMSENİN ELİNDEN BİR ŞEY ALIRSA ONA KARŞILIK BAŞKA BİR İHSANDA BULUNUR VELİ KULLAR KAYBETTİKLERİNE ÜZÜLMEZ VE ALLAH’A İTİRAZ ETMEZLER

(Toplumsal İlişkiler 713)

اَلَٓا اِنَّ اَوْلِيَٓاءَ اللّٰهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَۚ
İyi bilin ki; Evliyaullah’a (Allah’ın dinine ve düzenine sahip çıkan ve Allah tarafından sevilen veli kullara) asla korku (kuşku, stres ve bunalım) yoktur; onlar mahzun (ve mahrum)da olmayacaklardır! 
(Çünkü iman tevhidi, tevhid teslimi, teslimiyet tevekkülü ve Rabbine güveni, bu ise dünya ve ahiret saadetini gerektirmekte ve getirmektedir.)” (Yunus/62)

Ne güzel evliya karakterli olmak dostlar! Onlar herhalükarda mutludurlar, etraflarına pozitif enerji yayarlar. Hz. Mevlana der ki; “Allah bir kimsenin elinden bir şey alırsa ona karşılık başka ihsanda bulunur. Veli kullar kaybettiklerine üzülmez ve Allah’a itiraz etmezler.” (Mesnevi3.c)

Padişahken tacı tahtı bırakan İbrahim Ethem’in hayatından bir örnek vererek konumuzun daha da iyi anlaşılmasını sağlayalım.

Başlangıçta Türkistan taraflarında bir bölgenin hükümdarı yani dünya sultanı iken vâkî olan bazı ikazlarla hükümdarlığını bırakıp maneviyat sultanı olmaya azmeden, bunu da gerçekten başaran İbrahim Edhem (VIII. y.yıl) dünya malına karşı o kadar tenezzülsüzdü ki kimseden bir şey istemez ve beklemezdi. Nefsini yokluğa ve mahrumiyete o derece alıştırmıştı ki bir benzerine rastlanamazdı.

Bir gün büyük velilerden çağdaşı ve hemşehrisi Şakik Belhi ile karşılaştı ve ona sordu:

– Ey Şakik nasıl geçiniyorsun? Şakik Belhi cevap verdi:

– Bulunca yiyoruz, bulmayınca sabrediyoruz.

İbrahim Edhem:

– Horasan’ın köpekleri de aynı şeyi yapıyorlar, bulunca yiyorlar, bulmayınca sabrediyorlar, diye karşılık verdi.

 Belhi sordu:

– Peki siz ne yapıyorsunuz?

– Biz bulunca dağıtıyoruz, bulmayınca sabrediyoruz.

Allah dostlarının en büyük özelliği her zaman hamd ve şükür makamında olmalarıdır. Onların halleri Yunus Emre’nin dediği gibidir:

Ne varlığa sevinirem

Ne yokluğa erinirem

Aşkın ile avunuram

Bana seni gerek seni.

Şemsettin ÖZKAN

04.06.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-bilgiyelpazesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.