ZAMAN VARKEN SEV BENİ BAKARSIN ÖLÜRÜM BELLİ Mİ OLUR

(Toplumsal İlişkiler 1139)

وَهُمْ يَصْطَرِخُونَ فٖيهَاۚ رَبَّـنَٓا اَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحاً غَيْرَ الَّذٖي كُنَّا نَعْمَلُؕ اَوَلَمْ نُعَمِّرْكُمْ مَا يَتَذَكَّرُ فٖيهِ مَنْ تَذَكَّرَ وَجَٓاءَكُمُ النَّذٖيرُؕ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمٖينَ مِنْ نَصٖيرٍࣖ “Onlar (cehennemin) içinde (şöyle) feryat edip: “Rabbimiz bizi (buradan) çıkar, (şimdiye kadar) yaptığımızdan başka salih bir amelde bulunalım” diyeceklerdir. (Onlara:) “Size orada (dünyada iken), öğüt alabilecek olanın düşünüp ders çıkarabileceği kadar ömür vermedik mi? Üstelik size uyarıcı (elçiler ve davetçiler de) gelmişti. Öyleyse (inkâr ve isyanınız sebebiyle şimdi azabı) tadın; artık zalimler için bir yardımcı yoktur” (denilip istekleri reddedilecektir).” (Fatır/37)

Bir sosyal medya paylaşımında şöyle deniyor;

“zaman varken sev beni bakarsın ölürüm belli mi olur?”

Fonda da o çok bilinen Rumeli türküsü var;

Çalın davulları çaydan aşağıya aman aman

Mezarımı kazın bre dostlar belden aşağıya

Koyun sularımı kazan dolunca aman aman

Aman ölüm zalim ölüm üç gün ara ver

Al başımdan bu sevdayı götür yare ver.

Selanik içinde selam okunur aman aman

Selamın salası bre dostlar cana dokunur

Gelin olanlara kına yakılır aman aman

Aman ölüm zalim ölüm üç gün ara ver

Al başımdan bu sevdayı götür yare ver.                                         

         Herşeyin bir zamanı var. Ne yapıp edeceksen zamanında yapacaksın. Zamanı geçince değeri kalmıyor sonradan yapılan şeylerin. Çünkü uygun düşmüyor. Tabiri caizse iş işten geçmeden yapmalı insan bazı şeyleri. Zaten zamanını doğru dürüst değerlendiremeyenler de, zaman yetmiyor diye şikayet edenlerdir. Hiçbir şeyi zamanında yapmayı beceremezler.

         Bu dünya ehlinden ahiret tedarikini göremeyenler de aynı sorunla karşı karşıyadırlar. Öbür âlemde pişmanlıklarının bini bir para etmeyecektir. Ne hazin bir durum.

          Hani derler ya, kör ölünce badem gözlü olur.  İş işten geçince bazı şeylerin kıymeti anlaşılır. Ama artık çok geçtir. Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç artık. 

Şemsettin ÖZKAN

09.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.