YÜZMESİNİ BİLENE YÜREĞİM OKYANUSTUR DİYORDUM YA SEN GİT BAŞKA DENİZLERİN KOYNUNDA BOĞUL BEN SANA ÇOKTAN KURUDUM

(Toplumsal İlişkiler 1431)

وَمَا قَدَرُوا اللّٰهَ حَقَّ قَدْرِهٖ وَالْاَرْضُ جَمٖيعاً قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ وَالسَّمٰوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمٖينِهٖؕ سُبْحَانَهُ وَتَعَالٰى عَمَّا يُشْرِكُونَ 
“(İnkârcılar, münafıklar ve deist sapkınlar) Onlar Allah’ın kadr-u kıymetini hakkıyla takdir edemediler. (Yaratılış sırrını ve kulluk imtihan programını bilemediler.) Oysa kıyamet günü yer (Dünya) bütünüyle O’nun (kudret) avucundadır; gökler de (film şeridi gibi) sağ eliyle dürülüp bükülmüş (bulunmaktadır. Yani bütün hayat, tabiat ve kâinat, ruh ekranımıza yansıtılan kader filminin görüntüleri olmaktadır.) O, onların şirk koştuklarından münezzeh ve yüce konumdadır.” (Zümer/67)  

Hz. Mevlana; “yüzmesini bilene yüreğim okyanustur diyordum ya sen git başka denizlerin koynunda boğul ben sana çoktan kurudum” derken aşığın diliyle; “sevdalılar beni anlar” der gibidir. Öyle ya sevdaya düşmeyen aşığı anlayamaz.

           Kadrü kıymet bilmek çok önemli. Vefalı dostlara, kıymet bilen sevgililere selam olsun. Serzenişimiz insana değer vermeyen vefasızlaradır. Gönlümüz bir deryadır yüzmesini bilenlere. Bu gönül deryasında yüzmesini bilmeyenlere yer yok demektedir Hz. Pir.  

           Dostoyevski insanları küçük gören, herkesin onu küçük gördüğünü sanan, kendini küçük gören bir antikahraman ve bolca ‘küçük görülme’ olgusu barındıran romanı “Yeraltından Notlar” adlı kitabı “yeraltı” ve ” sulu sepken üzerine(dair)” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. 

          Kitabın “yeraltı” bölümü derin, çok derin, fazlasıyla derin,fevkaladenin fevkinde derin. Şahsım da boğulmamak için kıyılarında yüzmüş lakin fazla ileriye gidememiş bulunmakta. Meraklısına güzeldir derinler, yani yüzmesini bilene. Şahsen kitaptaki kadar aşırı olmamakla birlikte benzer düşüncelere sahibim. Bu durum ” Aaa aynı ben” dedirtmek yerine fazlasıyla bunalma olur. Ama insan, 2024 yılında bu düşüncelere yalnızca kendisinin sahip olduğunu farz ediyorsa, kitabı okuduktan sonra  ‘kendisini küçük görmeden’ edemiyor. İncelememi özetleyecek olursam , insan ruhuna dair diyalektik bir aforizma çığlığı senfonisi.

Şemsettin ÖZKAN

27.05.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.