YÜREK ANCAK BİR YÜREKLE TAKAS EDİLİR YÜREĞİNİ VERMEYENE TESLİM ETME YÜREĞİNİ

(Toplumsal İlişkiler 691)


اَنِ اقْذِفٖيهِ فِي التَّابُوتِ فَاقْذِفٖيهِ فِي الْيَمِّ فَلْيُلْقِهِ الْيَمُّ بِالسَّاحِلِ يَأْخُذْهُ عَدُوٌّ لٖي وَعَدُوٌّ لَهُؕ وَاَلْقَيْتُ عَلَيْكَ مَحَبَّةً مِنّٖيۚ وَلِتُصْنَعَ عَلٰى عَيْنٖيۘ
Bebeğini bir sandığa koy ve sandığı da Nil nehrine bırak; böylece nehir onu kıyıya çıkaracak ve hem Benim, hem de onun düşmanı olan Firavun onu yetiştirmek üzere yanına 
alacak.”Ayrıca, bizzat Benim gözetimim altında yetişip bilgili ve güçlü bir lider olarak eğitilmen için, sana kendi katımdan gönülleri cezbeden bir güzellik ve sevecenlik bağışlamışve böylece, Firavunun seni el üstünde tutmasını sağlamıştım.” (Taha/39)

Sevgi bu alemde canlı hatta cansız varlıklara dahi bahşedilmiş en büyük nimettir. Bir şeye ya da bir kimseye karşı duyduğumuz yakın ilgi ve duyguya sevgi diyoruz. Hayatta tüm varlıklar birşeye ya da bir kimseye alaka duyuyorlar. Örneğin tüm canlılar anne olarak yavrularına çok yakın ilgi gösteriyor. Erkek ve kadın her zaman birbirlerinin çekim alanındalar.

Hz. Mevlana; “yürek ancak bir yürekle takas edilir. Yüreğini vermeyene teslim etme yüreğini” derken bu sevginin kıymet ve değerine atıfta bulunur. Sevginin önemine ve altın gibi paha biçilemezlerden olduğuna vurgu yapar.

O zaman bu sevgi hazinesini tınmayan, işletmeyen, karşısındakilere göstermeyenlere ne demeli? Böyle bir değeri gizleyen saklayan veya göstermeyen bir suç mu işliyor acaba?

Evet yanlış yapıyor sevgisini göstermeyenler. Zira sevgili Peygamberimizle birlikte otururken yanlarından geçen bir adam hakkında “Ya rasülallah ben şu giden adamı çok seviyorum” diyen adama sevgili Peygamberimiz; “peki senin onu sevdiğini o da biliyor mu?” diyor. O da; “hayır bilmiyor” diyor. Bunun üzerine Peygamberimiz; “git ona sevdiğini söyle” buyuruyor. İçinde saklama git ona söyle kardeşim! Bir yar sevmek gizliden doğrusu bize göre değil. Hani türkü öyle diyor ya; “ben seni gizli sevdim/ bilmedin alem duyar.” Bana göre sevgiyi en iyi işleyenlerden biri de sevgili Mevlana’mızdır. Bir yüreğin bir yürekle içiçe geçtiğini çok güzel anlatır onun şu şiiri;

Ben bende değil, sende de hem sen, hem ben,Ben hem benimim, hem de senin, sen de benim,Bir öyle garip hale bugün geldim kiSen ben misin, bilmiyorum, ben mi senim.

Şemsettin ÖZKAN

12.05.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-antoloji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.