YARIM NEFESLİK ÖMRÜNDE SEVGİDEN BAŞKA HİÇ BİR ŞEYİN PLANINI YAPMA

(Toplumsal İlişkiler 952)

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّٰهِؕ وَالَّذٖينَ مَعَهُٓ اَشِدَّٓاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَٓاءُ بَيْنَهُمْ تَرٰيهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللّٰهِ وَرِضْوَاناًؗ سٖيمَاهُمْ فٖي وُجُوهِهِمْ مِنْ اَثَرِ السُّجُودِؕ ذٰلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرٰيةِۚۛ وَمَثَلُهُمْ فِي الْاِنْجٖيلِࣞۛ كَزَرْعٍ اَخْرَجَ شَطْـَٔهُ فَاٰزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوٰى عَلٰى سُوقِهٖ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغٖيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَؕ وَعَدَ اللّٰهُ الَّذٖينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَاَجْراً عَظٖيماً
Muhammed, Allah’ın Resûlüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde hâlinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. İşte bu, onların Tevrat’ta ve İncil’de anlatılan durumlarıdır: Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Allah, kendileri sebebiyle inkârcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden iman edip salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.” (Fetih/29)

Hz. Mevlana; “yarım nefeslik ömründe sevgiden başka hiç bir şeyin planını yapma” derken bazılarına inat yine de sevgiye yatırım yap demekle ne kadar haklıdır?

Elbette ki ilk yatırım, tüm sevgilerin kaynağı olan Allah Sevgisine yapılacak yatırımdır. Erich Fromm tüm sevgilerin kaynağı Tanrı sevgisidir demekle yerden göğe haklıdır.

İkinci yatırım Peygamber sevgisine yapılacak yatırımdır. Sevgi piramidinin Allah sevgisinden sonra bir alt basamağını Allah elçisine duyulan sevgi teşkil eder. Bu sevgiye yapılacak yatırım da tıpkı birincisine yapılan yatırım gibi asla boşa gitmeyecektir.

Üçüncü yatırım anne baba sevgisidir. Allah (c.c) kitabında yüzde yüz yapılması gereken bir davranış, farz olarak nitelendirilmektedir.

Eş, çocuk, akraba, arkadaş, dost, komşu ve diğer tüm insanlara, hayvanata, nebatata vb. diğer sevgilere yapılacak yatırımları alt alta sıralayabiliriz. Şu dünyada sevgiden başka bir şeye yapılacak yatırımlar boş yatırımlardır.

Şemsettin ÖZKAN

02.02.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.