YAPMA GÖNÜL BU POSTU SANA ULU ORTA SERDİRMEZLER DİLENCİ KILIĞIYLA SARAYA GİRDİRMEZLER ÇÖLLERDE İMTİHAN VERMEDEN HER MECNUN DİYENİ LEYLA’YA ERDİRMEZLER

(Toplumsal İlişkiler 1057)

اَمْ حَسِبْتُمْ اَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذٖينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْؕ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَٓاءُ وَالضَّرَّٓاءُ وَزُلْزِلُوا حَتّٰى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذٖينَ اٰمَنُوا مَعَهُ مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِؕ اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَرٖيبٌ
Yoksa siz, daha önce gelip geçen (kavimlerin durumu) başınıza gelmeden (onların İslam yolunda ve imtihan amacıyla çektiklerini siz de çekmeden; dünyada Adil Devlete erişeceğinizi, ahirette ise) cennete gireceğinizi mi zannettiniz? Onlara öylesine belalar, yoksulluk ve hastalıklar dokunmuş ve öylesine sarsılmışlardı ki, sonunda peygamber ve onunla birlikte iman eden kimseler; “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek (kadar çaresiz kalmışlar ama buna rağmen davalarından asla caymamışlardı. Sadakat ve samimiyetlerini böylece ispat ettikten sonra) İyi bilin ve bekleyin ki, artık Allah’ın yardımı yakında erişecektir.” (Bakara/214)

2001 Konya mahreçli “Deli Deli” şiirimde deli kavramını mısralarımda şöyle terennüm etmişim.

Delihânede deliler gezer, deli divane Sopasını saklıyor, deli deliyi görünce Deli deli, deli bayrağını çeken çekene Deliye her gün bayram mı rica ederim söyle?

Feleğin rüzgârları eser de deli poyrazı Hey gidi zamane kızları da deli saraylı Deli saçması kovanlarında da deli balı Deliye pösteki mi saydırıyor delibaşı?

Delileri seviyorum hem de delicesine Deli dolu deli gömleğini giyercesine Deli ırmağı geçer misiniz canlar benimle? Postu deldirmeden gidilir öyle mi cennete?

Gerçekten de delilik makamı kolay bir makam değildir. Herkes ona eremez. Her önüne gelen ben erenlerdenim diyemez. Şems-i Tebrizi der ki; “yapma gönül, bu postu sana ulu orta serdirmezler. Dilenci kılığıyla saraya girdirmezler. Çöllerde imtihan vermeden, her ‘Mecnun’ diyeni Leyla’ya erdirmezler.” bir delinin not defterinde; “delilik öyle kolay değil, ben yıllarımı verdim” yazması öyle boşuna söylenmiş bir söz olmasa gerek.

Şemsettin ÖZKAN

19.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.