VE GECE YARISINDAN SONRA BAŞLAR TEHLİKELİ HAKİKATLERİN BAŞ DÖNDÜRÜCÜ SARHOŞLUĞU

(Toplumsal İlişkiler 841)

يَسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلَا يَسْتَخْفُونَ مِنَ اللّٰهِ وَهُوَ مَعَهُمْ اِذْ يُبَيِّتُونَ مَا لَا يَرْضٰى مِنَ الْقَوْلِۜ وَكَانَ اللّٰهُ بِمَا يَعْمَلُونَ مُح۪يطًا
Onlar, günah işlerken insanlardan çekinip gizleniyorlar fakat Allah’tan utanıp gizlenmiyorlar. Oysa, onlar gecenin karanlığında Allah’ın hoşnut olmadığı bu plânları kurarlarken, O onların yanı başındaydı. Çünkü Allah, yaptıkları her şeyi ilim ve kudretiyle kuşatmıştır.” (Nisa/108)

Geceler geceler her şeye gebe olan geceler. Neleri getirip neleri götüreceği insanlar tarafından öyle kolayca kestirilemeyen geceler. İçinde iyilik mi barındırır, kötülük mü saklar açık etmeyen geceler.

Emil Michel Cioran der ki; “ve gece yarısından sonra başlar tehlikeli hakikatlerin baş döndürücü sarhoşluğu.” Gece olunca hava kararır ya beynindeki o düşünceler? Alevlenir de alevlenir, öyle bir an gelir ki, ışığından kalbiniz kör olur. Zamanla da tek dostunuzun gece olduğu vehmine kapılırsınız. Kendinize ve başkalarına yapabileceğiniz kötülükleri düşünmeksizin doğmuş olma talihsizliğini kurcalar durursunuz, şayet iyi bir insansanız. Lakin kötüyseniz Şeytana papucunu ters giydirirsiniz.

Felak Suresinde وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙkaranlık bastığı zaman gecenin şerrinden” denilmesi boşuna değildir. İnsanı hariçten kuşatan sıkıntılardan Allah’a sığınması öğretilir bu surede. Gizli planlar, kötülüğe odaklanmak karanlıklarda daha uygundur.

Geceler bir çok şeyi gizler. Çirkini bile ambalajlayıp, paketleyip güzel gösterebilirler gecenin karanlığında ve loş ışıklarında. Gece budalalıkları örtmekten de çok hoşlanır. Kim demiş geceler sadece uyumak için falan diye. Ah o geceler yok mu? Sevgilinin endamını olduğundan daha güzel, derdini daha büyük, sevincini daha küçük ve insanın düşmanını daha güçlü göstermesi yok mu? Hep süsleme, bezeme, gizleme ve sürekli bir düzen kurma peşinden koşmalar, hepsi bu.

Ama tüm bunlara rağmen içimi ısıtan geceye dair bir zaman dilimi vardı ki umut aşılıyordu bana. Bir gece ansızın gecenin saat yirmi dördünde, Nur Dağı’ndaki Hira Mağarasına gittim. Allah’ın sevgili elçisi acaba, Alak Suresi ilk beş ayetini en büyük melek Cebrail (a.s)’dan nasıl işitti diye? Duyguları o an nasıldı? Neler hissetti, korkusu, edebi, kalbinin hızlıca çarpmasıyla dopdolu o geceyi dar olan mağaranın içinden iki kayanın aralığından Kabe’ye bakarak öylece hüzünlü hüzünlü, anlamaya çalıştım gerçeklere tanıklık eden gecenin baş döndürücü sarhoşluğunda olup bitenleri.

Şemsettin ÖZKAN

14.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuranvemeali.com

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.