ÜZÜLME KAYBETTİĞİN HER ŞEY BAŞKA BİR SURETTE BİR GÜN MUTLAKA GERİ DÖNER

(Toplumsal İlişkiler 945)

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْۚ وَعَسٰٓى اَنْ تَكْرَهُوا شَيْـٔاً وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْۚ وَعَسٰٓى اَنْ تُحِبُّوا شَيْـٔاً وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْؕ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ وَاَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَࣖ
“(Ey mü’minler!) Hoşunuza gitmediği (rahatına ve dünya hayatına düşkün nefislerinizin istemediği) halde, (imtihan sırrı, haysiyet ve hürriyetinizin korunması amacıyla) Kıtal (savaşıp vuruşmak) 
üzerinize yazıldı (farz kılındı). Aslında hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır; sevdiğiniz ve arzuladığınız bir şey de, olur ki sizin için şerli ve zararlıdır. (Her şeyin doğrusunu ve hayırlısını) Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara/216)

Hz. Mevlana; “üzülme, kaybettiğin her şey başka bir surette bir gün mutlaka geri döner”derken, insanın bazen bir şeyi çok istemesine rağmen olmamasına; “merak etme, o çok istediğin şeyden, çok daha iyisi sana gelecek” diyerek insanın gönlüne su serper. Bu umut dolu bir ifadedir.

Öyle değil midir dostlar, çok istediğimiz o şey, bizim için kötü, şer olarak telakki ettiğimiz şey de bizim için hayırlar takdir edilmiş olabilir. Acaba farkında mıyız?

Yarabbi bana eşyayı olduğu gibi göster” buyuran Allah rasulünün bize vermek istediği mesajda da aynı konuya değinil miyor mu? Yani meselelere hikmetli bir bakışla acaba bakabiliyor muyuz? Olayların perde arkasına nüfuz edebiliyor muyuz? Tüm bunlar kocaman bir soru işareti kafamızda. Bu soruya dürüstçe cevap vermek gerekiyorsa maalesef etrafımızda eşyanın yani herşeyin hakikatini anlamada sınıfta kaldık diyebilirim. Bunu anlamanız için Kur’an’daki Hz. Musa ve Hz. Hızır (a.s) kıssasını hararetle okumanızı ve anlamınızı salık veririm.

Üzülmemeli, kendini bırakmamalı, asla vazgeçilmemeli, çünkü kaybedenler vazgeçenlerdir. Eğer çok istediğin şey olmuyorsa bilesin ki, yüce Yaratan sana daha iyisini verecektir. Bir başka surette kaybettiğin san geri dönecektir. Eğer olmamışsa bir şey, senin için hayırlı olmayacaktı da ondan olmadı o şey. Lakin sen bir üzülen olarak, işin şuurunda değilsin. Ne zaman bu sırra erersen dostum, işte o zaman sen erenlerdensin. Getir elini öpeyim.

Şemsettin ÖZKAN

26.01.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

ÜZÜLME KAYBETTİĞİN HER ŞEY BAŞKA BİR SURETTE BİR GÜN MUTLAKA GERİ DÖNER” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.