UZAKLIK DEDİĞİN DE NEDİR Kİ EY SEVGİLİ? BİZ YARADAN’I GÖRMEDEN SEVMEDİK Mİ?

(Toplumsal İlişkiler 411)


يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دٖينِهٖ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّٰهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُٓ اَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنٖينَ اَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرٖينَۘ يُجَاهِدُونَ فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَٓائِمٍؕ ذٰلِكَ فَضْلُ اللّٰهِ يُؤْتٖيهِ مَنْ يَشَٓاءُؕ وَاللّٰهُ وَاسِعٌ عَلٖيمٌ
Ey iman edenler! İçinizden her kim dininden dönecek olursa, Allah onları yok eder ve yerlerine öyle bir toplum getirir ki; hem Allah onları sever, hem de onlar Allah’ı severler; inananlara karşı çok merhametli ve alçakgönüllü, kâfirlere karşı da son derece şahsiyetli ve onurludurlar; Kur’an’ın ortaya koyduğu hayat sistemini yeryüzünde hâkim kılmak için Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihâd ederler. Bu yolda karşılarına çıkabilecek hiçbir engel onları durduramaz. Çünkü onlar, hiç kimsenin kınamasından, tehdit ve işkencesinden korkmazlar. Yalnızca Rabb’lerinin rızasını kazanmak amacıyla, emîn ve kararlı adımlarla hedefe doğru yürürler. İşte bu, Allah’ın lütfudur, onu dilediğine bahşeder. Ayrıca, ilâhî lütfa nâil olmak isteyen ve bu yolda gereken çabayı harcayan her kuluna rahmet kapılarını sonuna kadar açar. Öyleyse, güzel davranışlar göstererek O’nun lütfuna lâyık kullar olmaya çalışın. Unutmayın ki, Allah’ın lütuf ve merhameti sınırsızdır, O her şeyi bilendir. Peki kendinize kimi dost edineceksiniz?” (Maide/54)

Hz. Mevlana Allah ona rahmet etsin ne güzel demiş; “uzaklık dediğin de nedir ki ey sevgili? Biz Yaradan’ı görmeden sevmedik mi?” Sevgi budur işte dostlar! Görmeden, eleştirmeden, tam bir bağlılıkla İsmail’i kurban oluş, İbrahim’i adayışla kendini Allah’a teslim etme, Müslüman olma eyleminin adıdır Yaradan’a bu gönülden bağlanış ve O’nu seviş.

Sevgide uzaklık diye bir mefhum yok. Sevgi ırağı yakin eder. Sevgi birleştirir, kaynaştırır ve en önemlisi ihya eder. Gönüllerin birbirine ısınmasına zemin hazırlar. Muhabbeti koyulaştırır. Aşk olursa meşk de olur. Bahaneler üretilmez artık, sevgi iklimi oluşturmak için öyle ıvır zıvır işlere.

İhsan makamındadır insan bu noktada; “Allah’ı görüyormuşçasına ibadet eder,” her ne kadar Allah’ı görmese bile. Sevgi samimiyet, içtenlik ve bir işi severek yapma eylemi değil midir? İçinde zerre riya, gösteriş ve menfaat yoktur. Yaradan’ı sevmek de işte böyle bir duygu.

Şemsettin ÖZKAN

19.07.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.