ÜÇ (S) SESSİZ SİVRİ DİLLİ VE SİNSİ

(Toplumsal İlişkiler 457)


مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ


اَلَّذٖي يُوَسْوِسُ فٖي صُدُورِ النَّاسِۙ


مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ


‘‘O sinsi şeytanın şerrinden ki,’’ (Nas 4)
‘‘Türlü taktik ve yöntemlerle hakkı bâtıl, bâtılı hak göstermeye çalışarak insanların kalbine kötü düşünceler fısıldayıp durur.” (Nas 5)
‘‘Zannedildiği gibi onlar sadece “cin şeytanlarından” ibaret değildir: bu şeytanlığı yapanlar Hem cinlerden, hem insanlardandır.
Allah’ın Elçisi, Muhammed (s) her gece yatağına girdiğinde avuçlarını birleştirir ve İhlâs, Felak ve Nâs sûrelerini okuyup avuçlarına üfler, sonra da ellerini vücudunun ulaşabildiği her tarafına sürer ve bunu üç kez tekrarlardı.’’ (Nas 6)

Kime ait olduğunu bulamadığım harika bir sözdür, şu üç (S) sessiz, sivri dilli ve sinsi diye başlığını attığımız ‘Ya sessiz ol melek gibi/Ya sivri dilli ol Şems gibi/ Ama asla sinsi olma’ şeytan gibi.’ Gerçek şu ki, burada sinsilik karakteri, başımıza çok dertler açan, bizim için en derin tehlike olarak gözükmektedir. Bunlar sağ gösterip sol vuran tiplerdir. İnanmış gözüküp inanmayan tiplerdir. Arkamızdan kuyumuzu kazan tiplerdir. Bir bakarsınız kuzu postuna girmişler koyunun içindeler, bir de bakmışsınız çobanla birlikte kuzuları arıyorlar, bir de bakmışsınız ki halkla birlikte koyunların yasını tutuyorlar.

Hava o kadar puslu ki, şeytan bile Müslüman mintanı giymiş arzı endam ediyor. At izi it izine karışmış. Renkler hep gri.

Adam ne yaparsa yapsın, Allah’a sövse de Peygambere hakaret etse de, Müslümanın ibadeti örtüsü ve ahlakıyla dalga geçse de, dinden imandan çıkmıyor. Örtünmek isteyenler yallah Arabistan’a diyor, burası din ülkesi değil diyor, yine dinden çıkmıyor ezanı ıslıklıyor, Allah’ın kitabına gericilik diyor, kim buna haram diyor Allah’ınız gelse yasaklayamaz diyor, yine dinden imandan çıkmıyor. Şeytan bile bu tiplerin önünde ceketini ilikliyor. Allah’ınızı severseniz, adam daha ne yapacak da dinden çıkacak? Ekranlarımızın pembe gömlekli hocaları ne kadar bunları aklasa da, paklasa da, vallahi de billahi de tallahi de bunları yapanlar, tövbe etmeyenler, dinden imandan çıkmıştır. İnsan bu kadar da saf olmamalı bu dine bir sözle (kelimei şehadetle) girilir bir sözle hatta bir twitle bile çıkılır. Cenazesinde de onbinler olsa da bu şekilde camiden mezara gitse de dinden çıkmıştır. Bakmayın siz bunların adlarının Ali Veli Ayşe gibi Müslüman olduğuna. Yahu açıkca biz gayri müslimiz deseler saygı duyacağım. Hatta isimleri de Hristiyan, Yahudi olsa yine saygı duyacağım. Ama sinsice bir yaklaşım sergileyince insan kahroluyor. Bu din kimseyi kulağından tutup da zorla Müslüman yapmıyor. Tam tersine ‘dinde zorlama yoktur’ diyor.

Şemsettin ÖZKAN

13.09.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1*kuran.diyanet.gov.tr

2*kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.