TOPLUMSAL İLİŞKİLER

İLETİŞİMİN EN KESTİRME YOLU: SELAM

وَإِذَا حُيِّيْتُم بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّواْ بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا

Ve iza huyyitum bi tahıyyetin fe hayyu bi ahsene minha ev rudduha. İnnallahe kane ala kulli şey’in hasiba

“ Size, selam verildiği zaman, ondan daha iyisiyle veya aynısıyla karşılık verin. Kuşkusuz ki Allah, her şeyi hesaplayandır.”    (NİSA SURESİ, 86.AYETİ)                

     Selam barış, esenlik, huzur, güven, emniyet gibi anlamlara gelir. Selam ve İslam kelimeleri aynı kökten türemiştir. İslam barış, sevgi demek olduğuna göre teröre, anarşiye, nefret söylemlerine asla rıza göstermez. İnsanların birbirine güvenmesi ve barış içinde yaşaması için gereğini yapar. Selamlaşma da İslam’ın öngördüğü en önemli toplumsal eylemlerden biridir. Selamlaşma ile insanların birbirine güvenmesinin yolu açılır. “Selamün aleyküm” diyen bir kişi  Allah’ın selamı yani barışı, özgürlüğü, sevgisi, güveni, huzuru, emniyeti senin üzerine olsun, bana güvenebilirsin benden sana bir zarar gelmez mesajını verir ki selam vermek; Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in, yaşam tarzıdır. Buna sünnet diyoruz. Selamı alan da “ve aleyküm selam” aynı şeyleri bende senin için diliyorum, bil mukabele, benden de sana hiçbir zarar gelmez, demektedir ki selam almak; Allah’ın %100 emridir buna farz diyoruz. Yukarıdaki Nisa suresi,86. Ayeti buna delildir: “Size selam verildiği zaman ondan daha iyisiyle veya aynısıyla karşılık verin, kuşkusuz Allah her şeyi hesaplayandır,” buyurulmaktadır. Selam almak bu yönüyle vermekten daha önem arz etmektedir. Bu yüzden olsa gerektir ki, rahmetli Barış Manço şarkısında “Yaz dostum, selam almayana yiğit denir mi?” diye seslenmektedir. Cennetin yolu da selamlaşmaktan geçmektedir:

“Siz iman etmedikçe, cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.” (Müslim, iman, 93)

         Selamda birbirimize dua var, saygı var, sevgi var, rahmet ve bereket var, birbirimizi güvenli alana çekme var, var da var. Ama günümüz seküler kozmopolit selam anlayışların da ne var? Adam by by diyor, kendine iyi bak diyor, kuru sıkı birçok tekerleme…

İnsanların birbirine duası yok, sevgisi yok.  Aşk yok, muhabbet yok.Yalnızlık, iç sıkıntısı, bencillik ve egoizm var. İnsan ilişkilerinde sinerjiler, pozitif enerjiler oluşmuyor artık. Toplumsal ilişkilerde değil yatay, tepetaklak iniş söz konusu. Tek çare kültürün temel öğesi olan dini merkeze çekip, insanlar arasında diyalog yolunun yeniden açılması ve bu konuda da selamlaşmayı aktif hale getirerek iyi bir başlangıç yapmalıyız. Hem de bunu tanıyıp tanımadığımız herkese selam vererek bu hayırlı projeyi mutlak hayata geçirmeliyiz.

Selam ve dua ile…

Hayırlı cumalar.

TOPLUMSAL İLİŞKİLER” için 4 yorum

  1. Çok güzel .Dua ile ilgili bilmediğimiz çok şeyler var. Allah Yar ve Yardımcın olsun.

  2. Selamlaşmadaki Müslümanların birbirlerine misliyle karşılık vererek yaptıkları dua Selamlaşmadaki inceliktir. Bunu hiç tanımadığın hatta senden yaşça küçük olanlara ilk önce yapabilmende egoyu aşağılara çekerek nefis terbiyesinede yardımcı olduğu söylenebilir. Burada ilk önce davranıp selamı vermek kadar onu misliyle almak da çok güzel bir davranıştır. Olması gerekende budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.