TEK KİŞİLİK MİYDİ BU ŞEHİR SEN GİDİNCE BOMBOŞ KALDI?

(Toplumsal İlişkiler 542)


فَجَعَلْنَاهُنَّ اَبْكَاراًۙ
عُـرُباً اَتْـرَاباًۙ
Ve onları, bünyelerinde ne kin, kıskançlık, bıkkınlık gibi ruhsal ve ne de hastalık, sakatlık, çirkinlik, kir, kötü koku ve benzeri bedensel eksiklikler bulunmayan tertemiz ve taptaze birer bakire kılacağız.” (Vakıa/36)
“Hepsi de gencecik, aynı yaşta cilveli ve edalı güzeller olarak.” (Vakıa/37)

Bir yerin güzelliği kendiliğinden asla olmaz. Oraya renk katan birileri vardır. Bir zaman diliminin harika oluşu yine o zaman diliminin kendinden asla olamaz. O ana o zaman dilimine anlam ve güzellik katan birileri mutlaka vardır.

Tam olarak Özdemir Asaf da öyle diyor zaten; “ tek kişilik miydi bu şehir sen gidince bomboş kaldı?” Ünlü şairimiz şehrin tek başına bir anlamının olmadığını, orayı asıl güzel yapanın sevdiği olduğunu vurgular.

Sen kalıyordun gide gide. Ben gidiyordum kala kala.” “Yalnızlık dışardan gelmez. Yalnızlık insanın içindedir” diyen hüzün ve yalnızların şairi Özdemir Asaf, şiirle ilgilenmeyenlerin bile en çok sözlerini gördüğü, dinlediği şairlerimizin başında gelir. Yalnızlığa Övgü şiirinde şöyle seslenir:

Mutluluğun gözü kördür,
Yalnızlık sağır.
Ondandır biri tökezleyerek yürür,
Öbürü uykusunda bile bağırır.

Mutluluk yalnız kendisini görür;
Unutur bu yüzden ilkin kendisini.
Yalnızlık kendi tutukluğunda özgür,
Boyuna bekler dönsün diye sesini.

Mutluluk alışır kendisine, ölümden beter;
Borçsuzluğuyla övünür, ama kedisi doğurmaz.
Yalnızlığın gidecek bir yeri yoktur;
Boyuna kapısına döner, açan olmaz.

Mutluluğun mezarları, yalnızlığın heykeli var..
Her ikisinin de saksılarında çiçek.
Biri hep başka bir renkle solar,
Öbürüyse ha açtı, ha açmayacak.

Yalnızlığın durumlarını anlattığı şiirinde yalnızların kendi türküsünü dahi seslendirip yazamadığını anlatır. Bu yüzden yalnızlığın hiç de sevilecek bir tarafı yoktur. Ancak yalnızlık bir realitedir, bir sonuçtur. Yalnız bir ordudur kendi çölünde. Yalnızın sobasında yanar hep üşüyen bakışları.
Ee ne diyelim değerli dostlar? Allah kimseyi yalnız bırakmasın. Zor bir durum. Bu yüzden sevgili Peygamberimizin niçin “bekar yaşamayı yasakladı” buyurduğu hadisini de iyice analiz etmemiz gerekmez mi?
Şemsettin ÖZKAN
11.12.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-siir.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.