SÖZÜN KIYMETİNİ LAL OLANDAN EKMEĞİN KIYMETİNİ AÇ OLANDAN AŞKIN KIYMETİNİ HİÇ OLANDAN ÖĞREN

(Toplumsal İlişkiler 350)


وَاٰتٰيكُمْ مِنْ كُلِّ مَا سَاَلْتُمُوهُۜ وَاِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللّٰهِ لَا تُحْصُوهَاۜ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَظَلُومٌ كَفَّارٌ۟
“(Rabbiniz) Size istediğiniz (ve ihtiyaç hissettiğiniz) her şeyden verdi. Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür. (İnsanların çoğu şükretmek yerine şekavete yönelmektedir.)(İbrahim/34)

Hikayesi bir o kadar hüzünlü, güfte ve bestesi anonim olan Hüzzam makamındaki şarkı şöyledir:

Canım kurban olsun kıymet bilene yar
Canım kurban olsun kıymet bilene yar
Ay gibi parlak gün gibi doğanım geliyor
Cepkini sırmal, saçları burmanım geliyor

Ay gibi parlak gün gibi doğanım geliyor
Cepkini sırmal, saçları burmanım geliyor.

Şems-i Tebrizi der ki; “sözün kıymetini lal olandan, ekmeğin kıymetini aç olandan, aşkın kıymetini ise hiç olandan öğren.” Kıymet bilmek zor zenaat iş. Her insan kendine sunulan nimetlerin kadrü kıymetini bilemez. Bu yüzden insana nankör ve zalim sıfatları çok yakıştırılır. Türkçe karşılığı değer anlamına gelen kıymet kavramı dilimize Arapçadan geçmiştir.

Her ne hikmetse insan bir şeyin değerini elinden uçup gittiğinde anlar. Söz söylemenin değerini en iyi dilsiz bilir. Görmenin anlam ve önemini en iyi görme engelli birisi, duyma ve işitmenin kadrü kıymetini işitme engelli birisi daha iyi teslim eder. Çünkü o nimetten mahrum olmakla birçok sıkıntı yaşamış olabilir.

Hergün tonlarca ekmeği çöpe atan bir mega kent açlığın ne demek olduğunu nereden bilecek? Ama Afrika’daki insan çok iyi biliyor tokluğun ne kadar değerli bir şey olduğunu.

Aşkın kıymetini de hiç olmayan bilebilir mi? Aşkın önünde “boynum kıldan ince” diyemeyen, ne kadar konuşursa konuşsun, havanda su döğmekten başka birşey yapmamış demektir. Aşk koşulsuz teslim olmak demektir.

Aşkın ve ekmeğin kıymetini bilenlerden olmak dileğiyle…

Şemsettin ÖZKAN

19.05.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.