SÖZÜ SÜZ DE SÖYLE GÖNLÜ BULANDIRMASIN SÖZÜ DİZ DE SÖYLE KULAĞA İNCİ DİYE TAKILSIN SÖZÜ YÜZE SÖYLE GIYBET OLUP UTANDIRMASIN

(Toplumsal İlişkiler 910)

وَقُلْ لِعِبَادٖي يَقُولُوا الَّتٖي هِيَ اَحْسَنُؕ اِنَّ الشَّيْطَانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْؕ اِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْاِنْسَانِ عَدُواًّ مُبٖيناً
“(Ey Nebim!) Kullarıma, (herkese karşı) sözün en güzel olanını konuşmalarını söyle. Çünkü şeytan (katı ve kötü sözlerle) 
aralarını açıp bozmak ister. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır. (Onun kışkırtmalarına dikkat etmelidir.)” (İsra/53)

Söz söylemek bir sanattır değerli dostlar! Dale Carnegie, bu hususta Söz Söylemek Ve İş Başarmak Sanatı adında bir eser kaleme almıştır. Somut öneriler sunularak söz söylemeyi becermenin günlük hayatımıza katkıları sunuluyor. Bu eser hayatımızdaki önemli kişileri; dostlarımızı, müşterilerimizi, iş dünyasında karşılaştığımız kişileri ve işverenlerimizi etkilememizi sağlayacak pek çok pratik ve yararlı öneriye yer vermektedir.

Bu kitapta söylenenleri uygulayarak; 

*Kendinize hakim olmayı öğrenebilirsiniz. 

*Kendinize daha fazla güven duymaya başlayabilirsiniz.  *Belleğinizi geliştirebilirsiniz.  *Söylediklerinizi daha net bir şekilde ifade edebilirsiniz.  *Konuşmanıza nasıl başlayacağınızı ve sözlerinizi nasıl bitireceğinizi kestirebilirsiniz.  *Dinleyicilerin ilgisini çekebilirsiniz.  *Diksiyonunuzu geliştirebilirsiniz.  *Düşman kazanmadan tartışmalar yapabilirsiniz. 

Hz. Mevlana; “sözü süz de söyle, gönlü bulandırmasın. Sözü diz de söyle, kulağa inci diye takılsın. Sözü yüze söyle, gıybet olup utandırmasın” derken soyut anlamda insana sunacağı pratik faydalara değinmektedir. Kötü sözler insanın başına birtakım gaileler açmaktan başka bir şeye yaramaz. Çünkü şeytan, insanların aralarını açıp bozmak ister. Kaba saba, kötü sözlerle toplumsal ilişkiler ancak kötüye gider. Sözü öyle süzerek söyleyeceksin ki, yorumlara mahal bırakmadan gönülleri bulandırmayacaksın. Konuştukların lüzumsuz, boş, gereksiz, yalan, dolan olmayacak. Söylediklerinden muhatabın istifade edecek. Bir de insanın yüzüne yüzüne konuşacaksın ki, gıybet, çekiştirme, dedikodu, laf taşıma getirme götürme olmayacak.

Şemsettin ÖZKAN

22.12.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.