SEVDADANDIR SEVDADANDIR DEDİ ANNEM ALDIRMA GEL YANIMA

(Toplumsal İlişkiler 161)

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَٓاءِ وَالْبَن۪ينَ وَالْقَنَاط۪يرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالْاَنْعَامِ وَالْحَرْثِۜ ذٰلِكَ مَتَاعُ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَاۚ وَاللّٰهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الْمَاٰبِ

“Güzelliğiyle büyüleyen kadınlara, güçlü kuvvetli oğullara, gönül meyvesi kızlara yığın yığın altınlara, gümüşlere, soylu ve endamlı atlara, etinden, sütünden vs. faydalandığınız evcil hayvanlara ve bağlara, bahçelere, ekin ve tarlalara karşı aşırı düşkünlük, insanoğluna çekici kılınmıştır. Bütün bunlar, dünya hayatının gelip geçici nîmetleridir. İnsan hayatının ve neslinin devamı için verilen bu nîmetlerden uygun biçimde yararlanabilirsiniz, fakat onlara tutkuyla bağlanıp âhireti unutmayın, çünkü asıl ulaşılması gereken en güzel hedef, Allah katında sizleri bekleyen ebedî âhiret hayatıdır.” (Al-i imran/14)

Sözleri Hüsnü Arkan’a müziği Nadir Göktürk’e ait “düşler sokağı” adlı şarkıda sevda anlatılır küçük bir çocuğun diliyle küçük de sanki büyümüş;

Ben kuşlardan da küçüktüm
Bir gece vaktiydi
Aşk tuttu elimden beni
Geçtim düşler sokağından
Bir gece vaktiydi
Ceplerimde hacıyatmazlar

Yağmur yağsa
Uykum kaçsa
Bir kuş konsa badi parmağıma
Ağlardım bir başıma
Bir kuş konsa badi parmağıma
Ağlardım bir başıma

Sevdadandır, sevdadandır
Sevdadandır dedi annem aldırma
Aldırma gel yanıma
Sevdadandır dedi annem aldırma
Aldırma gel yanıma

Kaç mevsim aşk pazarında geçti yalanlarla
Düş sattım aldanmışlara
Aklım kaçıverdi elimden
Bir gece vaktiydi
Sevdiğim başka sevenim başka

Başka türlüsünü anlatmaya yorgunum. Çünkü aklımdan hiç çıkmıyorsun. Sevdadandır sevdadandır dedi annem aldırma gel yanıma. Bir sarmaşık gibi sarmış her yanımı alevin. Tutuşmuş sende yok olmuşum. Bir gece vakti aklım kaçıvermiş elimden, sevdiğim başka, sevenim başka. Düş satmışım aldanmışlara, kaç mevsim geçirmişim aşk pazarında can alıp can satmışım, aşk tutmuş elimden geçip gitmişim düşler sokağından.

Sevgili Peygamberimiz bana dünyanızdan kadın sevdirildi buyurur:

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

“Bana, (dünyanızdan) koku ve kadın sevdirildi. Gözümün nuru ise namazda kılındı.” [Nesâî, İşretu’n-Nisâ 1, (7, 61).]

Bu dünyadan Rasûlullah’a üç şeyin sevdirilmiş olmasının da zihin açıcı bir yönü var. Bunlar; kadınlar, güzel koku ve Rasûlullah’ın “Namaz gözümün nuru kılındı” demesiyle belirginleşen namaz. Gözümün nuru diyor Rasûlullah, ferahladığım, rahat bulduğum: huzur kaynağım…

Bu üç şeyin bir çeşit geçişi, bir çeşit letafeti, latîf bir durumu ortaya koymaları, hem geçirgenliği hem de taşıyıcılığı üzerine almış unsurlar oluşları yönünden önemlidir. Kadınların Rasûlullah’ın dünyamızdan sevdiği bir şey olmasının çok önemli bir tarafı var. Bunun çağdaş ya da modern insanların düşünebileceği gibi bir çeşit “zendostluk” olarak algılanması bilhassa kadınların yanıbaşında zikredilen diğer iki şey sebebiyle mümkün değil. Kendimi Rasûlullah’ı kimilerinin gözünde aklayacak bir pozisyonda elbette görmüyorum fakat çürük kafaların etki alanını, kafasında çürümemiş yer bulunan herkes daraltabilir, daraltmalıdır. Kadınlar, güzel koku ve namazın bir arada anılması, kadınların insanın bu dünyadan zevk almasında değil de başka bir aleme nüfuz etmesinde bir işlev yüklendiklerini düşünmeyi gerektiriyor.

Gazzali hazretleri gibi mutasavvıfların bir kısmı da “Cim’ada tevhid sırrı vardır” demiştir. Dolayısıyla bu dünyadan kadınların sevdirilmesinin, dünyaya bağlılık hissini güçlendirmekten çok, bu dünyadan başka bir dünyaya geçme duygusunu pekiştirmesi, bu geçiş duygusunu yoğunlaştırması bakımından düşünülmesi lazım.

Tıpkı kadınlar, güzel koku (parfüm) de olduğu gibi namaz ibadetinde de tam bir konsantrasyonla bir başka boyuta geçiş vardır. Dünyanızdan ibaresi iyi analşılmalı dünya hedef ve amaç değil olsa olsa araç olarak algılanmalıdır.

Şemsettin ÖZKAN

11.11.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-kaynak:LyricFind

4-umutrehberi.com (30 Aralık 2014 tarihli “Bana Dünyanızdan Üç Şey Sevdirildi” adlı yazı)

SEVDADANDIR SEVDADANDIR DEDİ ANNEM ALDIRMA GEL YANIMA” için 1 yorum

  1. Yaklaşık 25 yıl önce “Ezginin Günlüğü” grubundan dinleyip çok sevdiğim “Düşler Sokağı” şarkısını yıllar sonra hatırlattığın için çok teşekkür ederim hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.