SEN GİDELİ HASRET AZAR CAN OLMADAN ZAMAN YALAN

(Toplumsal İlişkiler 1046)

وَقَالَ نِسْوَةٌ فِي الْمَدٖينَةِ امْرَاَتُ الْعَزٖيزِ تُرَاوِدُ فَتٰيهَا عَنْ نَفْسِهٖۚ قَدْ شَغَفَهَا حُباًّؕ اِنَّا لَنَرٰيهَا فٖي ضَلَالٍ مُبٖينٍ
Şehirde olayı duyan bir takım kadınlar birbirleriyle: “Azizin karısı, genç kölesinin gönlünü çelmeye kalkmış, kölesine olan aşkı yüreğinin derinliğine işlemiş; doğrusu biz onu açık bir sapıklık içinde görüyoruz” diye dedikodu yapıyorlardı.” (Yusuf/30)

Nikah duası yapılırken “Rabbim Hz. Adem (a.s) ile Hz. Havva annemize, sevgili Peygamberimiz ile Hz. Hatice annemize, Hz. Ali efendimizle Hz. Fatıma annemiz arasındaki sevgi ve muhabbeti bu evlenen kardeşlerimize de versin” diye nikah kıyılır ve dua edilir. Yüce Yaratan tüm evlilere ve gerçek aşıklara da versin o sevgi ve muhabbeti.

Geçenlerde TRT’nin çok sevilen dizisi Gönül Dağı’nı seyrederken insanın gözleri doluyor ve insanı hüzünden hüzüne garkediyor. Sözleri Musa Arslanalı, bestesi Engin Arslan’a, düzenlemesi Engin Arslan ve Sunay Özgür’e ait olan Yavuz Bingöl yorumuyla “Can olmadan” adlı türkü doğrusu insanın içine işliyor. Sevdiği olmayınca özlemlerinin limitleri zorladığını, zaman mefhumunun yalandan başka bir şey olmadığını kalbimize dokunduruyor:

Seni gördü gönül gözüm

Aşka düştü garip özüm

Hayal oldun düştü yüzüm

Yad ellerde kaldı sözüm

Sen gideli hasret azar

Can olmadan zaman yalan

Çeşm-i bülbül sensiz ağlar

Of ki of neyleyim hasretim of

Günler geçer ömür biter

Bizim olan bize yeter

Gitme geçer cümle keder

Deli gönül sana eser

Sen gideli hasret azar

Can olmadan zaman yalan

Çeşm-i bülbül sensiz ağlar

Of ki of neyleyim hasretim of.

Şemsettin ÖZKAN

08.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-youtube.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.