SAĞLIK SIHHAT AFİYET VE HUZUR ZAMANLARINDA HERKES DOSTTUR AMA DERT ÇAĞINDA HÜZÜN VAKİTLERİNDE ALLAH’TAN BAŞKA EŞ DOST NEREDE?

(Toplumsal İlişkiler 1015)

اَلَمْ تَعْلَمْ اَنَّ اللّٰهَ لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِؕ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللّٰهِ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا نَصٖيرٍ
Yine bilmez misin ki, göklerin ve yerin mutlak egemenliği sadece Allah’ındır ve sizin Allah’tan başka hiçbir dost ve yardımcınız yoktur? Ve bilmez misin ki, mülk O’nun olduğu için yasayı koymak veya yürürlükten kaldırmak, yani mülkünde dilediği gibi tasarruf etmek de O’nun hakkıdır?” (Bakara/107)

İnsanın kendini yalnız hissetmesi ne kötü şey? Cemal Süreya; “bana yalnızlığı soruyorlar” diyor. “Yalnızlık bir ovanın dümdüz olması gibi bir şey” diyor. Aslında insan yalnız falan değil. Hatta kalabalık bir orduyla geziyor başka boyutta olan varlıklarla. Kimi ışıktan, kimi ateşten yaratılmış canlılarla. Ama onların farkında bile değiliz. Yüce Rabbimizse bize şahdamarımızdan daha da yakın. Ne zaman yalnız oluyoruz ki? Yok aslında böyle bir şey. Ama kendimizi kandırmada üstümüze yok iyi mi?

Hz. Mevlana der ki;“sağlık, sıhhat, afiyet ve huzur zamanlarında herkes dosttur, ama dert çağında, hüzün vakitlerinde, Allah’tan başka eş dost nerede?”

İnsan bazen kendisini öyle çaresiz hisseder ki, etrafında kimseleri bulamaz. Derdini açacak, problemlerine çare sunacak kimse yoktur. İşte böyle anlarda Rabb’ini hatırlayıverir insan. Örneğin gemi yolculuğunda azgın dalgalarla boğuşurken, hasta olup yataklara düşerken hep yüce bir varlığa sığınma ihtiyacı duyar insanoğlu. Bu yüce varlık Allah’tır. (c.c)

Şemsettin ÖZKAN

07.04.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.