ORUÇLU İKEN SEN ALLAH’A MİSAFİRSİN SANA GÖKYÜZÜ SOFRASI YAKIŞIR

(Toplumsal İlişkiler 698)

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذٖٓي اُنْزِلَ فٖيهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُؕ وَمَنْ كَانَ مَرٖيضاً اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَؕ يُرٖيدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرٖيدُ بِكُمُ الْعُسْرَؗ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
“Oruç tutmanız gereken o sayılı günler, Ay takvimine göre 
Ramazan Ayı’dır ki; bu Kur’an, insanlığa yol göstermek, hidâyetin apaçık bilgilerini ve doğruyu yanlıştan ayırt etmek ve bunu insana farkettirmenin ölçüsü Furkan’ı ortaya koymak üzere, ilk olarak o aydaki Kadir gecesinde indirilmiştir. Öyleyse, içinizden her kim o aya sağ salim erişirse, onu baştan sona 
oruçlu geçirsin. Fakat her kim hasta veya yolcu olursa, 
tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde orucunu kaza etsin. Unutmayın ki; Allah sizin için kolaylık diler, zorluk çekmenizi istemez; oruç günleri olarak belirlenen sayıyı tamamlayasınız, sizi doğru yola ilettiği için kendisini saygıyla yüceltesiniz ve bunca nîmetleri karşılığında O’na şükredesiniz diye size her türlü kolaylığı gösterir.” (Bakara/185)

Ramazan bereketi diye birşey var. Gönüllere göklerden bir sofra iner arı, duru ve pak. Nimetler habire yağar durur anlayamazsın. Hem zengine hem de fakire. Zekatlar fitreler ve fidyeler yağmur gibi fakirlerin üstüne yağdırılır bu Ramazan yağmuru bereketidir ey dost.

Hz. Mevlana der ki; “ey gönül! Oruçlu iken sen Allah’a misafirsin. Sana gökyüzü sofrası yakışır.” Hani şu meşhur Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayet edilen meşhur hadisi bilirsiniz. Resulullah (sav) şöyle buyururlar:

“… Oruçlunun ağzından çıkan koku, Allah indinde misk kokusundan daha hoştur.” Ne demektir bu? Burada mecazi bir ifade vardır. “Velev ki ağzı koksa bile oruç tutan Allah katında sevimli bir iş yapıyor” demektir. Oruç tutanlar gök sofrasından beslenir, bu sofra herkese nasip olmaz değeri ve kıymeti iyi bilinmelidir demektir.

Şemsettin ÖZKAN

19.05.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.