ÖNYARGI SİNSİ BİR ADALETSİZLİK BİÇİMİDİR

(Toplumsal İlişkiler 1244)

وَاِذَا قٖيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ قَالُوا بَلْ نَـتَّبِـعُ مَٓا اَلْفَيْنَا عَلَيْهِ اٰبَٓاءَنَاؕ اَوَلَوْ كَانَ اٰبَٓاؤُ۬هُمْ لَا يَعْقِلُونَ شَيْـٔاً وَلَا يَهْتَدُونَ
“Ne zaman o kimselere (gerici, gelenekçi ve taklitçi cahillere: 
“Gelin) Allah’ın indirdiğine (akli ve nakli delillere, insani ve İslami değerlere) uyun” denilse, onlar: “Hayır, biz atalarımızı izinde ve üzerinde bulduğumuz şeye (yerleşik geleneklere ve geçmişten kalan göreneklere) uyarız” derler. (Peki) Ya ataları (ve örnek aldıkları eski toplulukları ve tarihi tabuları); akılları gerçeğe ermeyen ve doğru istikameti de bulup bilemeyen kimseler idiyse? (Hâlâ mı körü körüne onların peşinden gidecek ve köhnemiş bir geçmiş hevesiyle, gerçeklere direnecekler?)” (Bakara/170)

Bir sosyal medya paylaşımındaki videoda, haksız yere öğretmeninden geç geldiği için, cetvelle dayak yiyen bir çocuk vardı. Öğretmen çocuğun geç gelmesinin nedenini engelli bir büyüğünü engelli arabasıyla hergün götürürken görür ve önyargılı davranıp haksızlık ettiğinin farkına vararak, sokakta çocuğu bir süre öylece ne yaptığını seyrettikten sonra varıp, çocuğa sarılır ve cetveli çocuğun eline verip hüngür hüngür ağlayarak özür diler. Bu videonun altında şunlar yazıyordu;

“önyargı sinsi bir adaletsizlik biçimidir.” doğru söze can kurban. Atomu parçalayan insan, maalesef önyargılarını parçalayamamıştır. Şeytan da zaten önyargılarda gizli.

          Adamın adı çıkacağına canı çıksın, dereyi görmeden paçayı sıvama gibi atasözlerimiz hep önyargıyı çağrıştırır bize. Önyargıyla hareket edilmemesi gerektiğinin anlatımıdır kısaca. Önyargı, sanki hayata kirli bir camdan bakıp, her şeyi kirli  bilmek gibi bir şeydir. Bütün sıkıntıların başı da önyargılı bir bakış açışıyla bakmaktır.

           Önyargılı bakmak adil olmanın önünde en büyük engeldir. Çok tehlikeli oluşu sinsiliğinden gelmektedir. Bu yüzden bilmeden araştırmadan size gelen haberlerin doğruluğunu teyit etmeden sakın siz siz olun karar vermeyin.  

Şemsettin ÖZKAN

22.11.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.