ÖMÜR ALTIN KESESİNE BENZER GECE VE GÜNDÜZ DE BİLMEDEN ANLAMADAN PARA SAYAN ADAMA. NİHAYET KESE BOŞALIR AY TUTULUR

(Toplumsal İlişkiler 229)


وَهُوَ الَّذ۪ي يَتَوَفّٰيكُمْ بِالَّيْلِ وَيَعْلَمُ مَا جَرَحْتُمْ بِالنَّهَارِ ثُمَّ يَبْعَثُكُمْ ف۪يهِ لِيُقْضٰٓى اَجَلٌ مُسَمًّىۚ ثُمَّ اِلَيْهِ مَرْجِعُكُمْ ثُمَّ يُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ۟
Sizi geceleyin uykuya daldırarak bir anlamda öldüren ve gündüz vakti yapıp ettiğiniz her şeyi bilen O’dur. Sonra da, belirlenmiş olan yaşam süresinin tamamlanması için, sizi her sabah uyandırarak yeniden diriltir. Nihâyet bir gün, bu hayat sona
erecek ve sonunda O’nun huzuruna varacaksınız, işte o
zaman O, yaptığınız her şeyi size bir bir haber verecektir.” (Enam/60)

TRT’nin “Ömür Dediğin” diye bir proğramı var. Haftada bir çıkar. Anadolu’nun muhtelif yerlerinde yaşayan yaşlı insanları bulur onlarla konuşur, onların hayat hikayelerini anlatır. Çok severim bu belgesel tadındaki programı. Hele bir de jeneriğinde yer alan bir müzik var ki bayılırım; “ömür dediğin” diye. Söz ve müziği Zülfü Livaneli’ye ait:

Bir insan ömrünü neye vermeli
Harcanıp gidiyor ömür dediğin
Yolda kalan da bir yürüyen de bir
Harcanıp gidiyor ömür dediğin

Yüreğin ürperir kapı çalınsa
Esmeyen yelinden hile sezerler
Künyeler kazınır demir sandıkta
Tükenip gidiyor ömür dediğin

Dışı eli yakar içi de seni
Sona eklenmeli sözün öncesi
Ayrılık gününün kör dereleri
Bölünüp gidiyor nehir dediğin

Bir insan ömrünü neye vermeli
Para mı onur mu taş diken bir yol
Ağacın köküne inmek mi yoksa
Savrulup gidiyor yaprak dediğin

Ömür dediğin ne ki? Bir ezanla başlayıp, bir salayla biten bu dünyadaki masalımızın adı değil midir dostlar? Ömrü daha iyi anlamak için Sadi Şirazi’nin dediği gibi bir dereye inip suyun akışını seyretmek kafidir. Sular akar akar gider. Ömür biter biter gider. Ömrü en iyi yorumlayanlardan biri de sık sık referans aldığım gönüller sultanı Hz. Mevlana’dır.

Hz. Mevlana “Ömrün altın kesesine benzer. Geceyle gündüz de para sayan adamdır. Bilmeden anlamadan sayar durur. Nihayet kese boşalır, ay tutulur,” der. Ömür altın değildir sadece içine konulan altınları barıdıran kesedir. Ömrün geçiciliğine kuvvetli bir vurgu vardır burada. Gece ve gündüzde habire altınları sayan adam gibi habire sayar sayar, sonunda bir de bakmışsın altın kesesi boşalmıştır, ay tutulmuştur. Yani fani insanın dünya serüveni bitmiş, hayata gözlerini yummuş,karanlıklar yoldaşı olmuştur.

Ömür; doğumla ölüm, ya da var oluşla yok oluş arasında geçen süre, yaşama ya da var olma süresine denir. Bize sunulan bu ömür, dünya boyutunda bize biçilen rolün gerçekleşme anıdır. Ancak bu rollerde iyi veya kötüyü oynamak, bize bırakılmıştır. Roller tamamen doğaçlamadır. İnsan bu rollere kendini tamamen kaptırmıştır. Oyunun ne zaman biteceğini kestirmek mümkün değildir. Burada “ÖMÜR OYUNU” sahnelenirken, zamanı iyi kullanmak, Yaratıcı’nın istediğini yapmak, içtenlik ve rolün içinde rol yapmamak önemlidir. Gönlünü ortaya koymalıdır sadece insan. Çünkü Yaratan gönle bakıyor, yoksa insanın boyuna posuna, güzelliğine, çirkinliğine, zenginliğine, fakirliğine, Peygamber soyundan geldiğine falan bakmıyor.

Ayrıca bu konuya derinlemesine nüfuz etmek isteyenler için suskunduvar.com sitemizdeki “Toplumsal İlişkiler 6 Ömür- Zaman (Dereye İnip Ömrün Gidişini Seyretmek)”, “Bir Kelebeğin Ömrü Kadar Hayat”, “Ömür Diyorlar Bu Göz Kırpışa”, yazılarımızı da tavsiye ediyorum. Ömrünüzün bereketli olması dilek ve temennilerimle değerli dostlarım!

Kalın sağlıcakla…

Şemsettin ÖZKAN

18.01.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-turkuseli.com

4-suskunduvar.com

ÖMÜR ALTIN KESESİNE BENZER GECE VE GÜNDÜZ DE BİLMEDEN ANLAMADAN PARA SAYAN ADAMA. NİHAYET KESE BOŞALIR AY TUTULUR” için 1 yorum

  1. Ömür sermayesini yerli yerinde harcayanlardan olmak temennisi ile… Yüreğine sağlık hocam. Müstefid oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.