ÖLENLERİN KANINDA MUSA BİLİNCİNİN ÇİÇEĞİ AÇAR ZULÜMDE BOĞULAN HALKA SUDA BOĞULMAYAN BİR ÇOCUK YOL GÖSTERİR: SULARI YARIP GEÇME YOLUNU

(Toplumsal İlişkiler 560)


فَلَمَّا تَـرَٓاءَ الْجَمْعَانِ قَالَ اَصْحَابُ مُوسٰٓى اِنَّا لَمُدْرَكُونَۚ
*
قَالَ كَلَّاۚ اِنَّ مَعِيَ رَبّٖي سَيَهْدٖينِ
*
فَاَوْحَيْنَٓا اِلٰى مُوسٰٓى اَنِ اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْبَحْرَؕ فَانْفَلَقَ فَكَانَ كُلُّ فِرْقٍ كَالطَّوْدِ الْعَظٖيمِۚ
وَاَزْلَفْنَا ثَمَّ الْاٰخَرٖينَۚ
*
وَاَنْجَيْنَا مُوسٰى وَمَنْ مَعَهُٓ اَجْمَعٖينَۚ
*
ثُمَّ اَغْرَقْنَا الْاٰخَرٖينَؕ
*
İki topluluk, birbirinin görüş alanına girdiklerinde, Musa’nın adamları: “Eyvah, yakalandık!” dediler.” (Şuara/61)


Musa: “Hayır, asla! Rabbim benimle beraberdir, bana mutlaka bir yol gösterecektir” dedi.” (Şuara/62)
Biz de Mûsâ’ya, “Asânla denize vur!” diye emrettik. Mûsâ asâsını vurur vurmaz deniz derhal ortadan ikiye yarıldı ve yarılan denizin her bir parça kocaman bir dağ gibi yükseldi.” (Şuara/63)
Derken, diğerlerini helâk etmek üzere buraya yaklaştırdık.” (Şuara/64)
“Önce Mûsâ’yı ve beraberindeki müminlerin hepsini kurtardık.”
(Şuara/65)

Daha sonra diğerlerini (firavun ve ordusunu) boğduk.” (Şuara/66)

Sezai Karakoç; “ölenlerin kanında Musa bilincinin çiçeği açar. Zulümde boğulan halka suda boğulmayan bir çocuk yol gösterir: Suları yarıp geçme yolunu” derken yukarıdaki ayetlere atıfta bulunur.

Firavun Mısır’da ikinci sınıf vatandaş muamelesi gösterdiği İsrailoğullarına zulüm yapıyordu. Onların soyundan gelecek bir erkek çocuğunun kendisine düşmanlık gösterip öldüreceğini kahinleri söylemişti. Bu yüzden yeni doğan tüm çocuklarını öldürüyordu.

Hz. Musa doğunca annesi onu bir sandığa koyup Nil nehrine bıraktı. Ablası o sandığı takip edince Firavun’un sarayından alındığını alındığını bebeğe bakıcılık yapmak üzere de annesini onlara önerdi. Böylece Musa Peygamber Firavun’un sarayında güven içinde büyüdü. Ölen binlerce o erkek çocuklarının kanında Hz.Musa bilincinin çiçeği açtı. Hz. Musa’nın kavmi İsrailoğullarını, zulmün boyunduğunda ezen Firavun’a, yüce Rabbim, suda boğmadığı bir çocuğu kendi sarayında bilmeden büyüttürerek, yol gösterici (Allah’ın elçisi) yaparak ona inanan toplumunu Kızıldeniz’in sularını yardırıp geçirdi.

Ne bekleniyordu ne oldu? Mısır uygarlığının resmi ideolojisi Hz. Musa’yı doğar doğmaz öldürecekti. Öldürebildi mi? Hayır. Bırakınız öldürmeyi, yüce Yaratan bir de o elçiyi kendi sarayında büyüttürdü. Ortadan yarılan deniz; inananlara yol olup karşı kıyıya ulaştırırken, Firavun ve askerlerine mezar oldu.

Şemsettin ÖZKAN

29.12.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.