O GÜN HABERLERİNİ ANLATIR SUSKUN DUVARLAR

    (Toplumsal İlişkiler 1161)

يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ اَخْبَارَهَاۙ
“İşte o gün yeryüzü kendi haberlerini anlatır. Yeryüzünde olan biten her şeyin şahidi olur. İnsanlar zanneder ki yeryüzünde yaşarken istediklerini istedikleri gibi yaptılar. Kimseden habersiz, şahitsiz, sırlarla dolu bir hayat yaşadılar. Hayır! Yeryüzü insanın yaptığı her şeye şahittir.” (Zilzal/4)

İnternet dünyasında dijital ortamda sitemizin ismi suskunduvar.com ve sloganımızın da; “o gün haberlerini anlatır suskun duvarlar” olduğunu bundan seneler önce duyurmuştuk. Peki niçin bu ismi vermiştik? O günden beri susmuş muyduk? Amacımız neydi? Neler yaptık?

              İsmimize esin kaynağı olarak yukarıda geçen ayeti  seçmiştik. Yeryüzünün hesap günü üzerinde yapılan her şeyi, ama her şeyi, haber vereceğini anlatıyordu bu ayet.

               Yeryüzü konuşacaksa, suskun duvarlar da o gün haberlerini anlatacaktı elbette. Etik, estetik, edebiyat, felsefe, psikoloji ve sosyoloji açısından ele aldığımız günlük kültürel yazılarımıza başta Hz. Mevlana gibi önemli şahsiyetlerin sözlerini genelde başlık olarak seçiyorduk. Konuları bir kompozisyon formatında ele alırken, mutlaka bir ayet, o meselede bize eşlik ediyordu. Lakin ayetleri biz açıklamıyor, mevzuyu işlerkende; “lütfen böyle bir ayetin de varlığını unutmayın” mesajını veriyorduk. 2019 yılının Eylül’ünün sonlarından bugünlere kadar hiç durmadan, susmadan suskunduvar.com’u bugünlere getirdik.

                Amacımız sadece ve sadece Allah’ın rızasını kazanmaktı. Bu siteyi kurarken küçük oğluma; “evladım ben sadece yazı kaleme alacağım. Elde edilecek hasılat olursa bundan bir pay almayacağım. Eğer cepten gidecekse işte sunucu parası vs. Bunu da vermeyeceğim tamam mı?” dedim o da “tamam baba” dedi, Allah razı olsun,  o gün bugündür yazıyorum şimdilik hiç susmadan.

Şemsettin ÖZKAN

31.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.