NE ÇOK ÜZDÜNÜZ YÜZÜ GÜZEL İNSANLAR İÇİN GÖNLÜ GÜZEL İNSANLARI

(Toplumsal İlişkiler 776)

اِذْ تُصْعِدُونَ وَلَا تَلْوُ۫نَ عَلٰٓى اَحَدٍ وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فٖٓي اُخْرٰيكُمْ فَاَثَابَكُمْ غَماًّ بِغَمٍّ لِكَيْلَا تَحْزَنُوا عَلٰى مَا فَاتَكُمْ وَلَا مَٓا اَصَابَكُمْؕ وَاللّٰهُ خَبٖيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
Hani Peygamber, Ey Allah’ın kulları, yanıma gelin, yanıma gelin!” diye sizi arkanızdan çağırıp dururken, siz can derdine düşmüş, 
hiç kimseye dönüp bakmadan Uhud dağının eteklerine doğru kaçarak uzaklaşıyordunuz. Bunun üzerine Allah, galibiyet fırsatını elinizden kaçırmanızın burukluğunu ve başınıza gelen 
felâketlerin üzüntüsünü bastıracak peş peşe keder ve acılarla sizi cezalandırdı. Peygamber öldürüldü!” dediler. Bu söylenti sizi kalbinizden vurdu, içiniz kan ağladı; öyle ki, diğer bütün felâketler bunun yanında pek hafif kalmıştı.Evet; Allah, yaptığınız her şeyden haberdar idi.” (Al-i imran/153)

Bu ayeti özel olarak seçtim. Zira gönlü güzel, adı güzel, yüzü güzel, teri gül kokan sevgili Peygamberimizi anmaktı maksadım. Çok üzdüler,yurdundan çıkardılar, yetimdi, öksüzdü.

Söz konusu ayette Uhud savaşında Bedir savaşına katılmayan gençler illa dışarıda savaşalım diyor istişareler sonucunda. Peygamberimiz tamam diyor. Okçular tepesine okçuları yerleştiriyor, ‘burayı asla terketmeyin’ buyuruyor. Ganimet toplamak maksadıyla tepeyi okçular terkediyor. Düşman o dargeçitten dönüp gider gibi yapıp ganimet toplayanların üstüne çörekleniyor. Kazanılan zafer bir anda buharlaşıyor. Sevgili Peygamberimizi öldürdükleri söylentisi yayıyor düşman ve o mübarek insanın dişleri kırılıyor bu esnada. Orada bir mağaraya sığınıyor şanlı elçi. O mağarayı umreye gittiğimde ziyaret ettim, hala o gül kokulu resulün kokusu vardı orada. Çok şaşırmıştım.

Bu âlemde yüzü güzeller için gönüllerini kırıp döküp, incittiğimiz sevgili Peygamberimiz gibi daha niceleri var. Hz. Mevlana der ki; “ne çok üzdünüz yüzü güzel insanlar için, gönlü güzel insanları.”

Kapitalist dünyanın felsefesi bu. Zengin, varlıklı, güzeller için hep gariban, fakir, garip, vasat nice gönlü geniş ruhu gezginler feda edilir. Onların en çok sıkıntı ve belalara uğrayanları da hep Allah’ın elçileri, dostları ve bu dünyaya metelik değer vermeyenleri olur işte.

Şemsettin ÖZKAN

10.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.