MÜNBİT KELİMELERDE RUHUMU AYDINLATAN BİR TEHLİLDİ

(Toplumsal İlişkiler 151)


وَاِلٰهُكُمْ اِلٰهٌ وَاحِدٌۚ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ الرَّحْمٰنُ الرَّح۪يمُ۟
Hepinizin ilahı, birtek ilah olan Allah’tır. O’ndan başka ilah yoktur. O çok şefkatli, pek merhametlidir.” (Bakara/163)

Çok sevdiğim bir şiirim var. Adı Sığınak, 1996 Örnekköy çıkışlı:

 Gecenin esmerliğinde,
Kalbimi kanatan,
Gonca bir güldü.
Münbit kelimelerde,
Ruhumu aydınlatan,
Bir tehlildi.

Hasretin tırnakları,
Saplanırken yüreğime,
Dağlarda vurulurken ceylanlar,
Kirli sularda
Görülmez olurken yüzler,
Ve hüznün yağmurları,
İnerken içime,
Köyün harabe duvarlarına
Yağarken kar,
Kapanırken
Şehre giden yollar,
Sana açıktı Rabbim,
Karıncalanmış ellerim.

Hayatımın en çalkantılı zamanlarından bir andı o yıllar. Ama bir o kadar da Rabbimizin bize sunduğu nimetler vardı. O sıkıntılı zaman diliminde bir sığınağımız vardı. O da kelime-i tevhitti: “La ilahe illallah Muhammedün rasülüllah” yani Allah’tan başka ilah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v) O’nun elçisidir.

Ömer Karaoğlu albümünde yer alan şu ezgi çok hoşuma gider, sürekli seslendiririm:

Bir avuçtuk biz, göklere sığmayan
Bir avuçtuk biz, cennete susayan.
Düşmez dilimizden sökülmez kalbimizden
En kutlu sözdür bu Lâ ilâhe illallah.
****
Yâr oldun gönlüme, sevgi ektin içime
Tevhid binasında gönlüm gönlün üstüne.
Düşmez dilimizden sökülmez kalbimizden
En kutlu sözdür bu Lâ ilâhe illallah.
****
Alnımızın aklığı, kâfire kâbus olur
Mazlumun canı yansa, ahı bize dokunur.
Düşmez dilimizden sökülmez kalbimizden
En kutlu sözdür bu Lâ ilâhe illallah.

Cennetin kapısında yazan o kutlu söz, bir tehlil; “La ilahe illallah Muhammedün rasülüllah” yani Allah’tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed (s.a.v) O’nun elçisidir.” Kısaca iman etmek. Cennete giriş cümlesi. Cennetin yolu ondan geçiyor.

Ebû Hureyre radîyallâhu anh’dan rivâyet edilen hadîste, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Lâ ilâhe illallâh Muhammeden Rasûlullâh’a şehâdet ederim, Allâh’ın huzûruna bu ikisinde şek etmeden çıkan kimse Cennete girer.” (SAHÎH HADÎS: Müslim (44); İbn Hibbân (6530)

Anlaşıldığı üzere kelime-i tevhîd olan Lâ İlâhe İllallâh, takvâ ve ihlâs kelimesidir. Hakka şehâdet ve hakka dâvettir. Şirkten arındıran ve ondan kurtaran bir kelimedir.

Yaratılanların kendisinden sebeb yaratıldığı, tebliği için rasûllerin gönderildiği, kitâbların kendisi için indirildiği kelimedir. Cennet ve Cehennemin kendisinden ötürü yaratıldığı kelime olup, Cennetin anahtarıdır. Bağışlanmayı gerektiren sebeb ve Cennete girmenin bedeli; ateşten kurtuluşa vesile olan kelimedir. Kendisini söyleyen mü’minler için Cennetin sekiz kapısının açıldığı; günâhkâr Müslümanlar için ise Cehennemden çıkmayı gerektiren kelimedir.

Rasûllerin dâvetlerinin başlangıcı ve cihâdla emredildikleri kelimedir. İyiliklerin en üstünüdür. Haramları ve hatâları silen; îmânı ise yenileyen kelimedir. Kişi ile Allâh arasındaki engelleri kaldıran kelimedir. Allâh’ın onu söyleyene baktığı, duâsına icâbet ettiği ve söyleyeni tasdik ettiği kelimedir. Nebîlerin söylediği en değerli söz olup, zikirlerin en faziletlisidir. Köle âzat etmeğe denk olan, şeytândan koruyan kelimedir.

Mahşer yerinin dehşetini ve kalbin yalnızlığını gideren kelimedir. Mahşer günü kabirlerinden kalkan mü’minlerin işâretidir. Rabbimiz ve İlâhımız Allâh Azze ve Celle’den niyâzımız; bizleri kelime-i tevhîdin faydalarından ve faziletlerinden hem dünyâda ve hem de âhirette bol-bol rızıklandırmasıdır.

Kemal Sayar’ın ifadesiyle; İngilizcede, “You are what you reject” diye bir söz var, yani ” Sen reddettiğin şeysin.” Kelime-i tevhid reddetmekle, yani “lâ” diye başlıyor. Dünyevi iktidarları itiyoruz; Allah’tan başka ilah yoktur, başka bir şeyi ilah kabul etmiyoruz. Reddedebildiğimiz, istiğnada bulunabildiğimiz kadarız, o kadar…

Şemsettin ÖZKAN

.10.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-Şemsettin Özkan, Aşk Tutulması (Şiirlerim) basılmamış.

4-ilahisozleri.me

5-tevhididavet.com (Abdullah Said el-Müderris’in “Kelime-i Tevhid’in Faziletleri” adlı yazısından alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.