İYİ BİR EVLİLİKTE OLMASI GEREKEN İKİ ŞEY

(Toplumsal İlişkiler 150)


وَمِنْ اٰيَاتِه۪ٓ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْوَاجاً لِتَسْكُـنُٓوا اِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةًۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
O’nun tek bir rab ve ilah oluşunun yani ilim, kudret ve merhametinin delillerinden biri de, size kendi cinsinizden,yani sizin gibi birer insan olan karşı cinsten, yanlarında huzur ve mutluluk bulabileceğiniz eşler yaratması ve aranıza sevgi ve şefkat duyguları yerleştirmesidir. Hiç kuşkusuz bunda, düşünen insanlar için nice dersler, nice ibretler vardır.”(Rum/21)

Evlilik deyince, iki yabancının farklı değerler, kısmen ya da tamamen farklı kültürlerle ve iki ayrı aile öyküsüyle bir araya geldikleri ve kendilerini yeniden tanımladıkları, yeni ve özel bir yapı akla gelir. Üstat Necip Fazıl; “hayırlı bir eşi Allah’ın kuluna bir ikramı, hayırsız bir eş ise dünyanın en ağır imtihanı,” olarak görür.

Hz. Mevlana; “İyi bir evlilik iki şeye bağlıdır: Birincisi, doğru insanı bulmaya, ikincisi de doğru insan olmaya,”derken “kazan, kazan” formülünü uygular. Eşlerden biri önden biri arkadan değil, beraberce bu hayat yolunda yol alınması gerektiğini öğütler bize. İçtenliğin evliliğin can damarı olduğunun altını kalın çizgilerle çizer ve eşleri birbirine karşı dürüst olmaya çağırır. Sadece birinin doğru dürüst insan olması yetmez. İkisi de birbirlerine karşı güven vermelidir. Güven bunalımı olan bir evlilikte hayır yoktur.

Mutlu bir evliliğin sırlarını iyi araştırdığımızda şu ana başlıklar altında yattığını görebiliriz: Partnerinizi nelerin mutlu ettiğini biliyor musunuz? Sorunları konuşma biçiminizde şefkat, merhamet, empati gibi değerlere verdiğiniz öncelik ne? iyi iletişim kurma kapasiteniz ne kadar? Fiziksel yakınlık kurma beceriniz ne âlemde? Beraber vakit geçirebildiğiniz gibi ayrı vakit geçirerek, birbirinizi özleyebiliyor musunuz? Birbirinizin kıymetini anlayabiliyor, birbirinize değer atfedebiliyor musunuz? Aşkınızı canlı tutabilmek için neler yapıyor sunuz? Farklılıklarınızı kabul edebiliyor musunuz? Bazen çözümsüz meselelerinizin olabileceğini de kabullenebiliyor musunuz? Beraber karar ve onay alma mekanizmasını çalıştırabiliyor musunuz? En önemlisi sevgi verebiliyor musunuz? Yoksa ne kadar o bana verirse ben de o kadar ona veririm diyen takasçılardan mısınız? O zaman işiniz çok zor. Nikah duasında belirtilen Hz. Adem ve Havva annemizin sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve Hz. Hatice annemiz ve Hz. Ali efendimiz ve Hz. Fatıma annemizin muhabbeti hiç yanınıza uğradı mı? Yine yok diyorsanız işiniz hepten zor. Daha da önemlisi karşınızdaki kişinin mutlu olmasının sizin haklı olmanızdan daha çok önem arzettiğini biliyor musunuz? Ey kadınlar, erkeklerin sizin giyiminizle ilgili dışarıya giydiğinizden çok, evde onlar için giydiklerinizle daha çok ilgilendiğini biliyor musunuz? Ey erkekler, kadınların sorunlarını çözmenizden ziyade, onları birazcık dinlemenizi istediğini biliyor musunuz?

Burada ilginç bir anekdotumu, sizinle paylaşmak istiyorum. 10 Ağustos 1982 yılında bir yazı kaleme almışım; “İdeal Bir Eş Nasıl Olmalı?” diye. 20 yaşındayım ve evlenmeme daha beş yıl var. Gençliğimin etkisiyle, 21 maddede aradığım eş adayının özelliklerini sıralamış ve puanlama yapmışım:

1- Dindar olmalı

2- Güzel olmalı

3- Soylu olmalı

4- Az zengin olmalı

5- İyi yemek pişirmeli

6- Alçakgönüllü olmalı

7- Temiz ve tertipli olmalı

8- Kültürlü olmalı

9- Şen şakrak olmalı (güleryüzlü)

10- Anlayışlı ve hoşgörülü olmalı

11- Mütevazı giyinmeli

12- Aza kanaat etmeli

13- Teselli vermesini bilmeli

14- Kendimden en az iki yaş küçük olmalı

15- Çevresiyle uyum sağlamalı

16- Sabah erken kalkmalı

17- İtaatkar olmalı

18- Çocukları sevmeli

19- Misafirperver olmalı

20- Cesur olmalı

21- Ve… Esmer kumral olması tercihimdir, demişim. Enikonu bir de açıklama yapıp, bu maddelere 120 puan üzerinden değerlendirmişim: 1,2,3,5,7,8,10,13, 21. maddeler 10’ar puan, diğer maddeler 4,9,11,12,14,18,20. maddeler 2’şer puan, 6,15,16,17. maddeler 3’er puan ve 19. madde 4 puan almıştır.

Niye bu kadar teferuata dalmışım inanın bilmiyorum. Yanlış mı doğru mu onu da siz okurlarımın takdirine bırakıyorum.

Sonuç ne mi? Doğru insanı buldun mu bir de sen doğru insan oldun mu? İşte evlilikte altına çekinmeden 34 yıl önce altına imza attığım iyi evliliğin formülü budur. Herkese mutlu bir evlilik dilerim.

Şemsettin ÖZKAN

29.10.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-Şemsettin Özkan, Makaleler basılmamış.

İYİ BİR EVLİLİKTE OLMASI GEREKEN İKİ ŞEY” için 1 yorum

  1. Hocam bence “Doğru insan oldun mu?” sorusunun cevabını hakkıyla verebiliyorsan evlilik için yeterli olacaktır. Bu sorunun cevabını vermekte insanın yıllarını alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.