LEYLA’SIZ HAYAT MECNUN OLMAKTAN BETER

(Toplumsal İlişkiler 922)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا يَحِلُّ لَكُمْ اَنْ تَرِثُوا النِّسَٓاءَ كَرْهاًؕ وَلَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ مَٓا اٰتَيْتُمُوهُنَّ اِلَّٓا اَنْ يَأْتٖينَ بِفَاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍۚ وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِۚ فَاِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسٰٓى اَنْ تَكْرَهُوا شَيْـٔاً وَيَجْعَلَ اللّٰهُ فٖيهِ خَيْراً كَثٖيراً
Ey iman edenler! Vefât eden akrabalarınızın geride bıraktığı 
kadınları, miras yoluyla bir eşya gibi zorla almanız size helâl değildir. Onlarla ancak kendi rızalarıyla evlenebilirsiniz. Eşleriniz 
açıkça yüz kızartıcı bir suç işlemedikleri sürece, onlara evlilik bedeli anlamındaki mehir veya hediye olarak vermiş olduğunuz herhangi bir şeyi geri almak için kendilerine baskı yapmayın. 
Fakat aldatma, fuhuş, iffetsizlik ve benzeri bir suç işlerler ve bu ispatlanırsa, boşanmaya kendileri sebep olduğu için, onlara vermiş olduğunuz evlilik bedelini, yani mehri geri alabilirsiniz.
Hanımlarınıza güzel davranın.
 Onlara sevgi ve merhametle yaklaşın, tatlı dilli, güler yüzlü ve insaflı olun. Onlardan hoşlanmayacak olsanız bile, sırf bu yüzden yuvanızı yıkmayın. Bilemezsiniz, sizin hoşlanmadığınız bir şeyi, Allah pek çok hayra sebep kılmış olabilir.” (Nisa/19)

Gönül kimi severse güzel o değil midir dostlar? Aşık Veysel “ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca” derken aynı şeyi söyler. Güzellik kalptedir. Kalbin ise sevdiğine aittir. Başlığımız yine çok sevdiğim sevilen rahmetli şairimiz Sezai Karakoç’a ait.

Mecnun ki, sanki sessiz taştan bir sütun

Mecnun ki, kedere hüzne batmış bir gemi

Mecnun ki, gönlünün davası, sesin yankısı

Mecnun ki, ayda donar, güneşte yanar

Mecnun ki, aşkın tecellisi

Ve Leyla …

Leyla ki, bir türlü varılamayan duygu.

Leyla ki, dağların işareti kerameti.

Leyla ki, gözleri en büyük ordu.

Leyla ki, ötesi geçilmez bir geçit.

Velhasıl Leyla’sız hayat Mecnun olmaktan beter.

Bilirsiniz dostlar Leyla’ya varılmaz, Leyla’ya gidilir. Bu yüzden şairlerimiz hep Leyla’ya giderler. Bu yüzden olsa gerek edebiyatımızda;“nedir bu şairlerin Leyla’yla alıp veremedikleri” suali pek rağbet görmüştür. Leyla yoldur Mevla’ya gitmek için.

Asıl olan bu dünya gurbetinde fena fi’l aşkta kaybolmaktır. Mecnun olmak için çölden de geçmek gerekecektir. “Çölden geçmek Leyla’ya ermek içindir.” İnsan asıl yurduna varması için Leyla’dan da geçecektir. Bu yüzden Leyla’sız hayat sürmek imkansızdır. İnsan asıl yurduna kamışlıktan koparılıp bu âleme atıldığından ötürü asıl yurduna özlem duymaktadır. Menzile ulaşmanın tek yolu da aşktır. Aşk ancak sevmekle olur. Kalple olur, kalpsiz bu iş olmaz. Mecnun olursun olmaya da kalbe Leyla’yı koyamazsan nasıl olacak bu iş? Aşk olmayınca meşk olur mu? Leyla2sız bir hayat asla tahayyül edilemez. Velhasıl Leyla’sız hayat, Mecnun olmaktan beterdir.

Yukarıda geçen; وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ “…Kadınlarla iyi geçinin…”ayetindeki ibareyi de bu doğrultuda anlamak gerek. Zira insanlarla iyi geçinmek için, önce onlara güzel ve tatlı söz söylemek, sonra da, elden geldiği ölçüde iyi ve nâzik davranmak gerekir. Peygamber Efendimiz’in ortaya koyduğu metoda göre insanların en hayırlısı, aile fertlerine karşı iyi davrananlar, bilhassa hanımlarıyla iyi geçinenlerdir.
Kadınlara karşı iyi davrananların değerli kişiler, kötü davrananların ise, âdî kimseler olduğu; insanın evinde çocuk gibi, lakin evin dışında, erkek gibi davranması gerektiği İslâm büyükleri tarafından ortaya konulmuş sağlam ölçülerdir.

Şemsettin ÖZKAN

03.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.