KUSURSUZ BİR İNSAN ARARSAN DÖRT DÖRTLÜK BİR YALNIZLIK YAŞARSIN

(Toplumsal İlişkiler 800)

(Toplumsal İlişkiler 800)

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًؕ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْاَنْهَارُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَٓاءُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِؕ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ
(Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukardan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir.” (Bakara/74)

Seksenlere damga vuran Orhan Gencebay’ın “Hatasız kul olmaz” şarkısı hafızalarımızdan henüz silinmedi. Çünkü çok doğru ifadeler vardı şarkının içinde. Hz. Mevlana’nın “hatasız dost arayan dostsuz kalır” sözü de bir Mevlana aşığı olarak zihnimde canlılığını her zaman korumaktadır.

İnsan demek unutan demektir. Unutan bir varlık da çok hata yapan, kusur işleyendir. O halde insana bir hata payı tanımak gerek. Huxley; “kusursuz bir insan ararsan dört dörtlük bir yalnızlık yaşarsın” sözüne bu yönden bakmak gerekir. Eğer dostun, arkadaşın veya bir yakının bir hata işledi mi silip atıyorsan sen bir şeyden çakmıyorsun, karşındakinin hangi özellikte yaratıldığını bilmiyorsun demektir.

Bir başka ifadeyle mükemmelliyet hastalığına düçar olmuş, tutulmuşsun demektir. Lakin olaganüstü, mükemmel bir varlık ortada yok maalesef. Burası da böyle biline. Evet insan mükemmel bir şekilde yaratılmıştır orası ayrı bir konu. Olumlu yönleri de var ama bazılarının sandığı gibi insan Tanrı değildir.

Bir yerlerde mutlaka hata yapar, günah işler, şeytana uyar, asi olur ve yanlış yapar. Önemli olan hatasıyla sevabıyla insanı olduğu gibi kabul etmek, yanlışları bilmek, hatalardan dönebilmektir. Tövbe edip Yaradan’a yeniden dönebilmektir. İşte tam olarak insan dediğin Adem(a.s) gibi, Adam olmak insan olmak da budur zaten.

Şemsettin ÖZKAN

03.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.