İNSANLAR DA FOTOĞRAFLAR GİBİLER NE KADAR BÜYÜTÜRSENİZ O KADAR KALİTESİ DÜŞÜYOR

(Toplumsal İlişkiler 799)

اَلَّذٖينَ يَجْتَنِبُونَ كَـبَٓائِرَ الْاِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ اِلَّا اللَّمَمَؕ اِنَّ رَبَّكَ وَاسِعُ الْمَغْفِرَةِؕ هُوَ اَعْلَمُ بِكُمْ اِذْ اَنْشَاَكُمْ مِنَ الْاَرْضِ وَاِذْ اَنْتُمْ اَجِنَّةٌ فٖي بُطُونِ اُمَّهَاتِكُمْۚ فَلَا تُزَكُّٓوا اَنْفُسَكُمْؕ هُوَ اَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقٰىࣖ
Ki onlar, (halis ve salih Müslümanlar; istemeyerek ve ayağı sürçerek işledikleri bazı şahsi) hatalar dışında, günahın büyük olanından ve çirkin utanmazlıklardan (fuhşiyattan) kaçınanlardır. Şüphesiz Senin Rabbin, mağfireti geniş olandır. O sizi (ihtiyaçlarınızı ve davranışlarınızı) daha iyi Bilendir; hem sizi topraktan inşa ettiği (yarattığı) ve siz daha annelerinizin karnında cenin halinde bulunduğunuz zaman da (size sahip çıkandır). Öyleyse siz kendinizi (överek) temize çıkarıp-durmayın. O, (küfür ve kötülükten) sakınanı (ve Allah’tan korkarak davrananı) daha iyi Bilendir.” (Necm/32)

Geçenlerde gözüme sosyal medyada gördüğüm kime ait olduğu yazmayan bir söz ilişti. “İnsanlar da fotoğraflar gibiler ne kadar büyütürseniz o kadar kalitesi düşüyor” diyordu. Pratikte zaman zaman ben yazılarıma bir resim görsel seçip koyuyorum. Lakin bazen o yazıyla ilintili görseli bulmakta zorlanıyorum. Bazen önüme küçük resimler geliyor. Onun boyutunu büyütmeye kalkınca da resimin kalitesi bozuluyor. Renkler karışıyor.

Bazen doğada çok güzel şeylere şahit oluyor cep telefonum ile onu kayıt altına almaya çalışıyorum. Benim gözümün gördüğü kalite ve yüksek çözünürlüğü, maalesef cep telefonumun kamerası megapiksel anlamda aynı çözünürlükte olmadığını müşahede ediyorum. Örneğin dolunayı çok güzel gözümle görüyorum ama iş cep telefonumun kamerasıyla o anı yakalamak o kadar mükemmel olmuyor.

Bunun gibi insanları bazen çok fazla överek, gereğinden fazla gözümüzde büyüterek aslında onların kalitesini bozuyoruz galiba değerli dostlar! Meddahlık yapmaya, öyle fazla kabartmaya hiç gerek yok. Sadece hatasıyla sevabıyla nihayetinde karşımızdakinin de bir insan olduğunun farkına varsak yeterli sanırım.

Şemsettin ÖZKAN

02.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.