NE GARİP DEĞİL Mİ SEVDİĞİMİZ İNSANIN HER YALANINDA BİR DOĞRU SEVMEDİĞİMİZ İNSANIN HER DOĞRUSUNDA BİR YALAN ARARIZ

(Toplumsal İlişkiler 801)

قُلْ يَٓا اَهْلَ الْكِتَابِ لِمَ تَكْفُرُونَ بِاٰيَاتِ اللّٰهِۗ وَاللّٰهُ شَه۪يدٌ عَلٰى مَا تَعْمَلُونَ
“Şu hâlde, ey Müslüman! Yahudi ve Hıristiyanlara de ki: “Ey Kitap
Ehli! Allah yaptığınız her şeye şâhit iken, O’nun Son Elçisi aracılığıyla gönderdiği ayetlerini niçin inkâr ediyorsunuz?” (Al-i imran/98)

İnsan çok ilginç bir varlık. Eğer bir şeye kafasını takmışsa onu kılıfına uydurup kendine benzetir. Bin tane yanlışı olsa sevdiği için illa bir doğrusunu bulmaya çalışır. Ama sevmediği birinin de bin tane doğrusu olsa illa bir eğrisini bulmaya gayret eder. Çok tuhaf değil mi?

Dostoyevski; “ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda da bir yalan ararız” sözünü insanoğlunun bu karmaşık ruh hali için söylemiş sanki. Bir zamanların siyasilerinin de, “benim memurum işini bilir” dediği de bundan farklı değil. Şu meşhur ‘Minareyi çalan kılıfını uydururmuş’ sözünü de bu minvalde değerlendirilebiliriz.

Nasıl görmek istiyorsak sevdiğimiz insanı da öyle görüyor veya görmek istiyoruz. Yanlışlarını değil, tırnak ucu kadar da olsa o doğrusunu görüyoruz.

Ya sevmediklerimiz? Sevilmedikleri için, bin doğruları olsa bile, mercekle tırnak ucu kadar yanlışını bulup iğneyi batırıp mutlaka havasını indiriyoruz. Hani okullarda münazara yapardık karşı tarafın bir açığını bulmaya çalışırdık. Bulunca da oradan üzerine üzerine gider kazanmaya bakardık.

Onun gibi sevgi çok önemli. Çünkü sevgi karşı tarafa değer atfetme işidir. Albert Einstein’nın dediği gibi sevgi her zaman karşı tarafa değerli olduğunu da hissettirir. Şu sözüyle değer vermenin sevgiyi karşı tarafa hissettirmenin ta kendisi olduğunu anlatır:

Başarılı bir olmaya değil, değerli biri olmaya çalışın. Başarı egoya yakındır, sevgi ise değere yakındır.”

Şemsettin ÖZKAN

04.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuranvemeali.com

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.