KURAN ASILDIR SÜNNET USÜL USÜL OLMADAN VUSÜL OLMAZ

(Toplumsal İlişkiler 846)

وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوٰىؕ
اِنْ هُوَ اِلَّا وَحْيٌ يُوحٰىۙ
Ve size Rabb’inin mesajını aktarırken, asla kendi arzu ve hevesinden konuşmuyor.” (Necm/3)
“Onun dudaklarından dökülen bu muhteşem ifadeler, kendisine 
Allah tarafından gönderilen vahiyden başka bir şey değildir.” (Necm/4)

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, dini yorumlayan bazı aklı evveller dini sadece kutsal kitaptan ibaret sanıyorlar. Din deyince Allah ve kitaptan söz edip o kutsal metni insanlığa sunan Peygamberini devre dışı bırakıp düzinelerce kendi yazmış olduğu kitapları ve öğretilerini din yerine ikame etmeye çalışıyorlar. Hadislerin üstüne bir çizik atıyorlar. Böylelikle kutsal metinleri yorumlayan Peygamber devre dışı kalınca asıl metin olan kutsal kitap da kendi kafalarına göre oraya buraya çevrilmiş olup, vahyi rayından çıkarmış oluyorlar.

Yusuf Kaplan haklı olarak diyor ki; “Kur’an asıldır, sünnet usül. Usül olmadan vusül olmaz. Hz. Peygamberi devre dışı

bırakan kendini onun yerine yerleştirir ki sonuç sahte dindir.” İşin garibi ne biliyor musunuz bu tipler de hadisi referans alanları uydurma metinlere tabi olmakla sahte bir din icat ettiklerini söylüyorlar. Yahu tamam anladık mevzu hadisleri anladık bunlarla amel edilmez, lakin kökten tüm sahih olan hadisleri reddetmek de neyin necisi?

Peygambersiz Kuran nasıl anlaşılacak? “Namazı kılın” diyen kutsal metinde namazın nasıl kılınacağı, kaç vakitte eda edileceği, nelerin okunacağı vb ayrıntılar verilmiyor. Bunun usulünü bize Hz. Peygamber vermiyor mu?

Dinin aslı Kur’an, usülü, tarzı ya da yöntemini her ne derseniz deyin, bize açıklayan Allah’ın elçisi. Dini anlamanın ona kavuşmanın yolu da, Kur’an ile sünneti birleştirmek, biraraya getirmektir, yoksa onları birbirinden ayırmak değil. Kur’an’ı anlamaya giden yol sünnetten geçer. Peygambersiz din olmaz.

Şemsettin ÖZKAN

19.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.