GÜÇLÜK KOLAYLIKLA BERABERDİR KENDİNE GEL ÜMİDİ BIRAKMA

(Toplumsal İlişkiler 845)

فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًۙ
اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًؕ
Demek ki, zorlukla kolaylık iç içedir ve her zorluk, o zorluğu aşacak güç ve kabiliyeti kendi içinde barındırmaktadır; yani, her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır.” (İnşirah/5)
Evet, her zorluğun yanında bir kolaylık vardır. İşte bunun içindir ki, ey Muhammed, omzundaki yük ağırlaştıkça ve sorumluluğun büyüdükçe, aynı oranda kalbine sebat ve kararlılık vereceğiz ve senin tahammül gücünü yükselterek, zorlukları kolayca aşmanı sağlayacağız.” (İnşirah/6)

Hz. Mevlana’nın; “güçlük kolaylıkla beraberdir. Kendine gel, ümidi bırakma” sözü yukarıda geçen ayetle ilintilidir. Her zorluk, güçlük, sıkıntı, içinden çıkılması zor durumu içinde barındırır. Nice sarp dik dağ yollarında çıkışı kolaylaştıran patika mutlaka vardır.

Gönlü geniş ruhu gezginlerin kırk kuralından sekizincisi şöyle der: “Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma.
Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret.”

Zorluklara hükmedenler mutlaka kolaylıklarla tanışacaktır. Zaferin büyüklüğü de zor olanıyla ölçülmüyor mu? Her yokuşun bir inişi vardır. Zorluktan sonra kolaylık vardır. İnsan zorlukları görünce hemen pes etmemeli, umudunu hep korumalıdır. Zira umut bahar mevsimi gibidir içinde kar da yağar, fırtınalar da kopar, lakin çiçekler onda hep açar, açar…

Aslında insanlar başarısızlığa uğramazlar sadece deneme yapmaktan vazgeçerler. Eğer zorlukların üstüne üstüne gitseler ve pes etmeseler, kolaylıkları görecekler. “Hayatın nimetlerinin değerini, bize öğreten onun zorluklarıdır” diyen Goethe’ye hak verecekler. Zor zor diyoruz hep, zor olacak ki imtihan olsun. Altın ateşle sınanır, güçlü insanlarsa zorluklarla. Zorun üstüne gitmediğimiz sürece kolayla tanışmamız mümkün gözükmüyor.

Şunu asla unutmamalıyız zorluklar pes etmemiz için değil, daha bir çabalamamız için, engeller takılıp düşmemiz için değil, daha iyi ve güzele varıp erişmemiz için vardır. Her zorluk mutlaka içinde kolaylığı barındırır.

Şemsettin ÖZKAN

18.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.