KORUK EKŞİDİR AMA OLGUNLAŞTIKÇA TATLILAŞIR VE GÜZELLEŞİR

(Toplumsal İlişkiler 918)

وَوَصَّيْنَا الْاِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ اِحْسَاناًؕ حَمَلَتْهُ اُمُّهُ كُرْهاً وَوَضَعَتْهُ كُرْهاًؕ وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلٰثُونَ شَهْراًؕ حَتّٰٓى اِذَا بَلَغَ اَشُدَّهُ وَبَلَغَ اَرْبَعٖينَ سَنَةًۙ قَالَ رَبِّ اَوْزِعْنٖٓي اَنْ اَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتٖٓي اَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلٰى وَالِدَيَّ وَاَنْ اَعْمَلَ صَالِحاً تَرْضٰيهُ وَاَصْلِحْ لٖي فٖي ذُرِّيَّتٖيۚ اِنّٖي تُبْتُ اِلَيْكَ وَاِنّٖي مِنَ الْمُسْلِمٖينَ
Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu! Onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: “Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.” (Ahkaf/15)

Kemale ermek yani olgunlaşmak, öyle birdenbire olacak bir şey değil. Bir süreç gerektiriyor. Zaman alıyor, yıllar geçiyor. Gelişim için şart olan bir kavram.

Olgunlaşma, öğrenme yaşantılarından bağımsız, biyolojik olarak kalıtım tarafından kontrol edilen değişmedir. Gelişim sürecinin önemli bir kavramıdır. Olgunlaşma, öğrenmenin ön koşuludur. Olgunlaşmanın, yaş, zeka ve sinir sisteminin koordinasyonu olmak üzere üç temel alt kavramı vardır.

Kemale ermek, öğrenme yaşantılarından bağımsız biyolojik olarak kontrol edilen kalıtımsal bir değişmedir.

Hz. Mevlana; “koruk ekşidir ama olgunlaştıkça tatlılaşır ve güzelleşir” derken verdiği mesaj da, aslında insanın kemale ermesinde geçen sürece vurgudur. Yukarıda geçen ayette de, insanın olgunlaşma yaşının kırk olduğuna atıf yapılıyor.

Şemsettin ÖZKAN

30.12.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.