KOPAN GÜLÜN DALINDA DURMASI NE KADAR ZORSA KIRILAN KALBİNDE ONARILMASI O KADAR ZORDUR

(Toplumsal İlişkiler 942)

وَلَمَّا دَخَلُوا عَلٰى يُوسُفَ اٰوٰٓى اِلَيْهِ اَخَاهُ قَالَ اِنّٖٓي اَنَا۬ اَخُوكَ فَلَا تَبْتَئِسْ بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Yusuf’un yanına girdiklerinde öz kardeşini yanına aldı ve «Bilesin ki ben senin kardeşinim, onların yaptıklarına üzülme» dedi.” (Yusuf/69)

Hz. Yusuf gibi bir gülü kopardılar dalından kardeşleri. Attılar kuyuya, kurt yedi diye bühtan ettiler. Babası Yakup Peygamberin gözünü görmez ettiler. Öz kardeşi Bünyamin’i de ağlattılar. İşte yukarıdaki ayette anlatılan da bu.

Rivayet edildiğine göre Hz. Yusuf, kardeşlerine ziyafet verdi. Onları sofraya ikişer ikişer oturttu. Bünyamin yalnız kalınca ağladı ve dedi ki:

– Kardeşim Yusuf sağ olsaydı o da benimle beraber otururdu.” Yusuf (a.s.) onu kendi sofrasına aldı. Yemekten sonra kardeşlerini ikişer ikişer evlere misafir verdi. Bünyamin yine yalnız kalmıştı. Hz. Yusuf dedi ki:

– Bunun ikincisi yok, o halde bu da benim yanımda kalsın.” Böylece Bünyamin onun yanında geceledi. Hz. Yusuf dedi ki: “- Ölen kardeşin yerine beni kardeş olarak kabul eder misin?” Bünyamin;

– Senin gibi bir kardeşi kim bulabilir? Fakat seni babam Ya’kub ile annem Rahiyle doğurmadılar.”

Hz. Yusuf bunu işitince ağladı, kalkıp Bünyâmin’in boynuna sarıldı ve;

Ben senin kardeşinim…” dedi.

Hz. Mevlana; “kopan gülün dalında durması ne kadar zorsa, kırılan kalbinde onarılması o kadar zordur” derken sanki Hz. Yusuf (a.s) kıssasında kardeşlerinin koparıp her bir yana savurdukları gül yapraklarını (Yusuf, Yakup Peygamberleri, Bünyamin’i) anlatır. Doğrusu çok hüzün veriyor bu hikaye bana. Bilhassa bu kısmı. Çünkü ta çocukluktan kalbe işleyen, kalbin onarılmasını güçleştiren bir hatıra var. Lakin Yusuf Peygamber, bu zorluğu yeniyor. Kıskanç kardeşlerini, öyle ya da böyle affediyor. Yara onarılır, üstünü kabuk bağlar, fakat iz bırakır. Bu işin doğasında var.

İnsan ilişkilerinde de, en çok dikkat edilmesi gereken şey, asla öfkeyle hareket ederek, pişman olunacak davranış ve sözlere yer verilmemesidir. Düşmanlık beslediğin biriyle belki günün birinde dost olacaksın kimbilir?

Şemsettin ÖZKAN

23.01.2023 KEÇİÖREN

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.