AŞK NASİP İŞİDİR HESAP İŞİ DEĞİL AŞK ADAYIŞTIR ARAYIŞ DEĞİL

(Toplumsal İlişkiler 941)

فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ اِنّٖٓي اَرٰى فِي الْمَنَامِ اَنّٖٓي اَذْبَحُكَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرٰىؕ قَالَ يَٓا اَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُؗ سَتَجِدُنٖٓي اِنْ شَٓاءَ اللّٰهُ مِنَ الصَّابِرٖينَ
فَلَمَّٓا اَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبٖينِۚ
“(Çocuk) Onun yanında koşma (ve hafiften iş tutma) çağına eriştiğinde (Hz. İbrahim oğluna:) “Yavrucuğum,” dedi. “Ben rüyamda seni boğazlayıp (kurban ettiğimi görüyorum, şimdi bak düşün); görüşün nedir? (Söyle!)” Dedi ki (oğlu İsmail): “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah, beni sabredenlerden bulacaksın.” (Saffat/102)
Vaktâki (baba-oğul) ikisi de (Allah’ın hükmüne) teslim olup, (Hz. İbrahim, İsmail’i kurban etmek üzere) onu şakağı üstüne yan yatırıverdi.” (Saffat/103)

İşte aşk bu değerli dostlar! Gerçek bir aşk ve adayış hikâyesi Hz.İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Peygamberlerin yaşamı. Boşuna Halil’im (dostum) dememiş, yüce Yaratan O’nun için.

Düşünebiliyor musunuz, bir oğlun var ilerlemiş yaşında, ve başka da yok. Senden onu, kurban etmen isteniyor. Onun sevgili oğlu, kuzusu, yavrusu bıçakla kesmesi, Allah için adağını yerine getirmesi isteniyor, hatırlatılıyor rüyasında.

Peygamber rüyası bizim rüyalara benzemez. Yerine getirilmesi gerekir. Adağın yerine getirilmesi şarttır. Mutlak yapılacak o. Ya oğul, kurban edilecek, yüce Yaratan’a kurbiyete (yakınlaşmaya) yani kurban olmaya hazır mı? Hem de ıh, mıh etmeden, tereddütsüz, tam bir imanla çoktan hazırlanmış.

Hz. Mevlana; “aşk nasip işidir, hesap işi değil! Aşk adayıştır, arayış değil” derken, baba ile oğulun, asla hesap kitap etmediklerini, çünkü onların vücutlarının en küçük hücrelerine kadar tam bir Allah âşığı olduklarının, adayışlarının da, bir arayış olmadığının, kesin olarak Rablerine teslim olduklarını anlatır.

Şemsettin ÖZKAN

22.01.2023 KEÇİÖREN

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.