KÖLELERE ASLA ÖZGÜR OLACAKLARI KADAR ÖDEME YAPMAZLAR HAYATTA KALMALARINA YETECEK KADAR VERİRLER Kİ ÇALIŞMAYA DEVAM ETSİNLER

(Toplumsal İlişkiler 708)

فَقَالُٓوا اَنُؤْمِنُ لِبَشَرَيْنِ مِثْلِنَا وَقَوْمُهُمَا لَنَا عَابِدُونَۚ
“İşte bu yüzden, “Bizim gibi ölümlü birer insan olan şu iki adama mı iman edecekmişiz?” dediler, “Hem de, soydaşları bize kölelik edip dururken?” (Müminun/47)

Kölelik insanlık tarihinin yüz karası. Dünyadan kölelik kaldırıldı kaldırılmasına da dolaylı yönden hala devam ettiği kanaatindeyim. İnsanlar bir kuru ekmeğe tamah ettiriliyor. Sevgili Peygamberimizin “işçinin hakkını teri kurumadan veriniz” buyruğunu duyan var mı?

Modern dünyanın vahşi kapitalizmi insanların sosyal siyasal ekonomik vb yönlerden gelişmesini istemediğinden onları sadece para, maaş konuşan başka bir şeyden haberi olmayan köleler konumuna indirgemiştir.

Charles Bukowski der ki; “kölelere asla özgür olacakları kadar ödeme yapmazlar. Hayatta kalmalarına yetecek kadar verirler ki çalışmaya devam etsinler.” Gerçekten de durum Bukowski’nin tesbit ettiği gibi değil midir?

Bugün açlığın sebebi de fakirleri doyurmaktan ziyade zenginleri doyuramadığımız için değil midir? Sorular çok…Kapitalizm ulaştığı her yerde zayıflara bir bedel ödetmez mi? Ödetir. O zayıfları köleleştirir, kendini temsil etme gücünü intihara sürükleyerek ona ödetir bir şekilde. Minumum masrafla maksimum kazanç elde etme tutkusu kapitalizmin temel felsefesi değil midir? Bu yüzden kölelere asla hürriyetlerine kavuşacağı kadar değil de, hayatta kalacakları kadar ücret takdim ederler ki, ağababalarına hizmet etmeye devam etsinler.

Şemsettin ÖZKAN

29.05.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.