KİMSENİN UMUDUNU KIRMAYIN BELKİ DE SAHİP OLDUĞU TEK ŞEY ODUR

(Toplumsal İlişkiler 432)


يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ يُوسُفَ وَاَخٖيهِ وَلَا تَايْـَٔسُوا مِنْ رَوْحِ اللّٰهِؕ اِنَّهُ لَا يَايْـَٔسُ مِنْ رَوْحِ اللّٰهِ اِلَّا الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ
Oğullarım; şimdi tekrar Mısır’a gidin ve Yûsuf ile kardeşi hakkında geniş bir araştırma yapın. Bu arada, sakın Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Gerçek şu ki, Allah’ın rahmetinden ancak inkârcı bir toplum ümidini keser.” (Yusuf/87)

Aslında herşeyin yok olduğu anda bile bir ümit vardır. Esas sıkıntı girişim yoksa umut da yoktur. Ümitvar olmak Müslüman’ın şanındandır. Müslüman ümitle yaşar. İnsanlara umut aşılar.

Hz. Mevlana der ki; “kimsenin umudunu kırmayın belki de sahip olduğu tek şey odur.” Gerçekten de öyledir karşındaki çocuk dahi olsa onun hayallerini yok sayma, garibanın fakir fukaranın ümitlerini yıkma. Sana göre önemsiz ve gereksiz olan şey onun için çok değer ifade ediyordur kim bilir? “Umut” Hz. Pir’in ifadesiyle “hiç bitmeyen bahar mevsimidir. İçine kar da yağar, fırtınalar da kopar, ama çiçekler hep açar da açar.”

Çok sevdiğim bir kurbağa hikayesi var; “Umutlu Kurbağa.” gelin bu hikayeye kulak verelim, umarım siz de seveceksiniz ümitvar olmanın güzelliğini.

Bir kurbağa sürüsü ormanda yürürken, içlerinden ikisi bir çukura düştü. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplandılar. Çukur bir hayli derindi ve arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün gözükmüyordu.

Yukarıdaki kurbağalar, boşuna çabalamamalarını söylediler arkadaşlarına:

Çukur çok derin. Dışarı çıkmanız imkânsız.”

Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp çukurdan çıkmak için mücadeleye devam ettiler. Yukarıdakiler ise hâlâ boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olduğunu söylüyorlardı.

Sonunda kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilendi ve mücadeleyi bıraktı. Diğeri ise çabalamaya devam etti. Yukarıdakiler de, çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürdüler.

Ne var ki, çukurdaki kurbağa son bir hamle daha yaptı, bu kez daha yükseğe sıçramayı başardı ve çukurdan çıktı.

Çünkü, bu kurbağa sağırdı. O yüzden, arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine kulak asmamıştı…

Evet bazen insan sağır kurbağa gibi olmalı ki, etrafta umudumuzu, ümidimizi kıranlara karşı kulak asmayıp aldırış etmeyelim. Biz işimize bakalım. Yapamazsın, edemezsin diye de kimsenin ümitlerini hayallerini boşa çıkarmayalım.


Şemsettin ÖZKAN

13.08.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-sezgiler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.