KAR GİBİ YAĞIP YERYÜZÜNÜ KAPLASAN DA GÜNEŞİN VARLIĞIYLA YOK OLUP GİDERSİN

(Toplumsal İlişkiler 1048)

قُلْ اِنَّ الْمَوْتَ الَّذٖي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَاِنَّهُ مُلَاقٖيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ اِلٰى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَࣖ
De ki: “Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, o mutlaka size ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah’a döndürüleceksiniz de, O size yapmakta olduklarınızı haber verecektir.” (Cuma/8)

Dünyada tek gerçek olan şey ölüm değil midir? Ölüm bizi dört bir taraftan kuşatmamış mıdır? “Her dertlere çare bulunur da ölüm sana niçin çare bulunmaz” ilahisini boşuna söylemiyoruz herhalde.

Hz. Mevlana; “kar gibi yağıp yeryüzünü kaplasan da güneşin varlığıyla yok olup gidersin” derken insanın eninde sonunda Hakk’a yürüyeceğinin mesajını verir. Her ne kadar dünyayı eline geçirsen de büyük İskender, Cengizhan gibi bu dünya Sultan Süleyman’a bile kalmamış ki bize kalsın. Ölüm güneşi vurdu mu dünyamızın karla kaplı ihtişamlı zenginlik, makam, mal, mülk v.b dağlarımıza, o karlar eninde sonunda erimek, yok olmak zorundadır değerli dostlar!

Nice insanlar bilirim, kendilerinin vazgeçilmez olduklarını sanırlar. Halbuki Hz. Mevlana’nın; “yüzde ısrar etme doksanda olur. İnsan dediğinde noksan da olur. Sakın büyüklenme elde neler var. Bir ben varım deme yoksan da olur” sözü, tam bu tipler için biçilmiş kaftandır.

Bazı şeyler bazı şeylerle asla yanyana gelemez. Örneğin iman ile yalan asla biraraya gelemez. Biri girerse içeri, diğeri dışarı çıkar. Ölüm gelirse dirim olmaz. Güneş gelirse karlar erir gider. Kısacası her şeyin bir alternatifi var. Her şeyden önemlisi de, Hak geldi mi, batıl zail olur.

Şemsettin ÖZKAN

10.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.