KALP DENİZ DİL KIYIDIR DENİZDE NE VARSA KIYIYA O VURUR

(Toplumsal İlişkiler 856)

قُلْ إِن تُخْفُواْ مَا فِي صُدُورِكُمْ أَوْ تُبْدُوهُ يَعْلَمْهُ اللّهُ وَيَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأرْضِ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
Onlara: ‘Gönüllerinizdekini, kâfirlerle işbirliği ve ittifak yapma düşüncenizi gizleseniz de, Allah bilir, açığa vurursanız da Allah bilir. Göklerdeki varlıkları ve imkânları ve yerdeki varlıkları ve imkânları da bilir. Allah’ın her şeye gücü kudreti yeter,’ de.” (Al-i imran,29)

Hadis külliyatlarının başında yer alan şu çok bilinen hadisi duymuşsunuzdur. Şöyle buyurur allah elçisi; “ameller niyetlere göredir.” Gerçekten kalpten yürekten ne geçerse, niyetin ne ise dışa vuracak olan da bir şekilde o olacaktır. Bizi biz yapan da zaten niyetlerimizin güzelliği ve samimiyetimizdir. Davranışlarımızın Allah katında değer kazanması da zaten buna göre olmaktadır.

Hz. Mevlana kalbleri denizlere, dilleri de o denizin kıyılarına benzetir ve şöyle der; “kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Gerçekten de, bir insanın içinden geçenleri öğrenmenin en kestirme yolu, onu biraz olsun konuşturmaktır. Denizde ne varsa kıyıya o vuracaktır çünkü. Azbuçuk ne düşündüğünü gayri ihtiyari de olsa söyleyecektir.

İnsan konuşurken, ağzından çıkan sözleri, önce onun  kalp ve akıl süzgecinden geçer. Konuştuğu şeylerin kalbinden geçenlerden bağımsız olduğu düşünülemez. Bu yüzden insan, kalbinde neyi hissediyorsa, aklından neyi geçiriyorsa, ona göre bir şekilde konuşur.

Şemsi Tebrizi; “kalbinde iyilik biriktirenlerin yolu daima açıktır” derken kalp denizine çöplük atılmaması gerektiğini ısrarla öğütler bize. Düşünce, fikir, kalp hepsi güzel olunca bu güzellik elbette dilimize de yansıyacaktır. O da bundan olumlu etkilenecektir. İnsanlar da ağzımızdan çıkacak bir çift lafa bakmıyorlar mı? Yunus Emre’nin dediği gibi değil midir söz?

Söz ola kese savaşı

Söz ola kestire başı

Söz ola ağulu aşı

Yağ ile bal ede bir söz.

Bu yüzden herkes kalbini temiz tutsun. Zira kalp denizinde ne varsa dil kıyısına da o vuracaktır. İyilikse iyilik, kötülükse kötülük.

Şemsettin ÖZKAN

29.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKALR

1-kuranmealleri.net

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.