İYİ ŞEYLERDEN BAŞKA BİR ŞEYİ SAKIN DÜŞÜNME ÇÜNKÜ DÜŞÜNCE SURET DOKUMASININ İPLİĞİDİR

(Toplumsal İlişkiler 494)


وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْاٰنَ لِلذِّ كْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ
Andolsun Biz bu Kur’an’ı, iyice anlayıp öğüt alabilmeniz için kolaylaştırdık, öyleyse yok mu onu okuyup öğüt alan? Yok mu, her akıllı insanın kolayca anlayabileceği hikmetli öğütlerle, ibret verici kıssalarla cennetin yolunu gösteren bu kitabı okumak, anlamak, pratik hayata uygulamak ve böylece dünyada ve ahirette kurtuluşa ulaşmak isteyen?” (Kamer/17)

Düşünmek insanı insan yapan en önemli özelliktir. İnsan iyi ya da kötü düşünür ve bu düşüncesini eylem safhasına geçirir ya da geçirmez. Kötü düşünce insanın suretinde eğreti durur. Ancak insanı yücelten iyi ve güzel düşünceleridir.

İyi düşünelim ki, bu düşünceler güzel ve müsbet olarak davranışlarımıza yansısın. Davranışlarımız güzelleşsin ki, bu halimiz hayat tarzımız olsun. Hayat tarzımız güzel olsun ki bu durumumuz da kaderimize yansısın.

Bu yüzden olsa gerek Hz. Mevlana; “iyi şeylerden başka bir şeyi sakın düşünme! Çünkü düşünce suret dokumasının ipliğidir” der. İnsanlar şekil ve şemailine bakarak karşısındaki hakkında birtakım fikirler yürütebiliyor. Çünkü insanların yaptıkları bir şekilde düşüncelerinden etkilenerek şekilleniyor. Güzel düşünelim ki güzel işler yapalım. İki kişi hapishane parmaklarından dışarı bakar. Biri yerdeki çamuru görürken, diğeri gökteki yıldızları görür. İnsan neye motive oluyorsa, ilgi duyuyorsa, bir şekilde bu hali, düşüncelerinde saklıdır. Bir şekilde zaman ve mekanını bulunca dışarı o düşünceler de yansıyacaktır. Zira suret dokumasının ipliği Hz. Pir’in ifadesiyle düşüncelerimizdir.

Bu yüzden diyoruz ki herkes düşüncelerini düzeltsin, güzel fikirler geliştirsin. Çirkin ve kötü düşüncelerin insanlığa sunacağı birşey yoktur. Rüzgar eken rüzgar biçer. Kötülükler ancak kötülüğü doğurur. İyilikler de iyilikleri ve güzellikleri. Bakmayın siz “iyilikten maraz doğar” ve benzeri sözlere. Yaşanan bazı olumsuzlukları genele yaymada üstümüze kimse yoktur. Bu yüzden biz iyi düşünmeye ve güzel işler yapmya gayret edelim.

Şemsettin ÖZKAN

22.10.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.