İNSANLARLA YÜZYÜZE KONUŞARAK HER SORUNU HALLEDEBİLİRSİN AMA BAZI İNSANLAR GELİR ÖNÜNE HANGİ YÜZÜNE KONUŞACAĞINI BİLEMEZSİN

(Toplumsal İlişkiler 1127)

وَيَقُولُونَ طَاعَةٌؗ فَاِذَا بَرَزُوا مِنْ عِنْدِكَ بَيَّتَ طَٓائِفَةٌ مِنْهُمْ غَيْرَ الَّذٖي تَقُولُؕ وَاللّٰهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَۚ فَاَعْرِضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِؕ وَكَفٰى بِاللّٰهِ وَكٖيلاً
Münâfıklar, yüzüne karşı “Emrindeyiz!” diyorlar. Fakat içlerinden bir kısmı, senin yanından ayrılır ayrılmaz, sabahlara kadar önceki söylediklerinin tam tersi plânlar kuruyorlar. Fakat Allah, gece boyunca kurdukları bu hileleri bir bir kaydediyor. 
Ve hepsinin cezasını da bir bir verecektir! O hâlde, artık onlara 
fazla yüz verme! Sana zarar verirler diye de korkma,Allah’a güven! Zira güvenilir bir vekil olarak, sana Allah yeter! O hâlde, sürekli Kur’an’ı gündeme getirerek onları düşünmeye dâvet et:” (Nisa/81)

Ah şu iki yüzlülük yok mu? Allah insana bir yüz vermiş, lakin insan ikiyüzlü olmaya çalışıyor. Ne acı, ne acı bir durum.  

           Pablo Neruda; “insanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin, ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin” derken, anlatmaya çalıştığı bu şeref yoksunu karaktersizlerle, baş etmenin zorluğuna çeker dikkatlerimizi.

           William Shakespeare; “Tanrı size bir yüz vermiş bir yüz de siz eklemeyin” derken, ne kadar haklı. Buna rağmen gel velakin hava soğuk, hayat kısa ve insanlar ikiyüzlü.

            Keşke insanlar ilk tanıdığımız gibi samimi, ya da ‘seni hiç tanıyamamışım’ dedirtecek kadar ikiyüzlü olmasalar, ama her geçen gün insanlığımızın kalitesi düşüyor işte.

            Samimiyetin değerini en iyi samimiyetsiz, riyakar  düzenbaz insanlardan öğreniriz. Çünkü onların o gösteriş meraklısı tavırları o kadar çok sırıtır ki, insana illallah dedirtir. Aşağıdaki hikaye de tam buna göre.

         Adamın biri Müslüman mezarlığına ölü bir köpek gömer. Görenler onu zamanın kadısına şikayet ederler. Kadı adamı çağırır ve işin aslını sorar. Adam;

– Doğrudur, öyle yaptım, çünkü köpeğin bana vasiyeti böyleydi, onun vasiyetini yerine getirdim, der.

Kadı;

– Sen bizim aklımızla alay mı ediyorsun efendi? diye çıkışır.

Adam;

– Hayır efendim, aynı zamanda kadıya da 10.000 dirhem vermemi vasiyet etti, der.

Bunu duyan kadı hemen;

– Rahmetli köpeğin ölümü bizi ziyadesiyle üzdü, der.

Orada bulunan insanlar kadının aniden değişen bu tavrına  hayret ederler. Bunu sezen kadı onlara der ki;

– Bu durum sizi hayrete düşürmesin, bu köpeğin geçmişini araştırdım. Ashab-ı Kehf’in soyundan geldiğini keşfettim.

Şemsettin ÖZKAN

28.07.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

İNSANLARLA YÜZYÜZE KONUŞARAK HER SORUNU HALLEDEBİLİRSİN AMA BAZI İNSANLAR GELİR ÖNÜNE HANGİ YÜZÜNE KONUŞACAĞINI BİLEMEZSİN” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.