İNSANLARI YORGUN KILAN HAYAT DEĞİL TAŞIDIĞI MASKELERDİR

(Toplumsal İlişkiler 843)

يُخَادِعُونَ اللّٰهَ وَالَّذٖينَ اٰمَنُواۚ وَمَا يَخْدَعُونَ اِلَّٓا اَنْفُسَهُمْ وَمَا يَشْعُرُونَؕ
Bunlar Allah’ı ve iman etmiş olanları aldatmaya çalışıyorlar. Oysa gerçekte yalnız kendilerini aldatıyorlar ama bunun bi- lincinde değillerdir.” (Bakara/9)

William Shakespeare der ki; “insanları yorgun kılan hayat değil, taşıdığı maskelerdir.” Niye ki? Çünkü kimse aynanın önünde yüzüne bakacak kadar cesaretli değil de ondan. Sadelik en büyük ihtişam değil midir? Maskeler, maskeler herkesin oynadığı bir maskeli balo şu modern dünyada.

Bu maskeli hayatı iki anlamda kullanıyorum birincisi olumlu, ikincisi ise olumsuz. Olumlu olan maskeliler, bu dünyada çok gariban, fakir ve dertliler teşekkül ediyor. Maalesef onları da bazen gerçek yüzleriyle göremiyoruz. Onlarda da bir çeşit maske var. Kendilerini ele vermiyorlar. Ser veriyorlar ama sır vermiyorlar. İyi gizleniyorlar. Dilenmiyorlar ihtiyaçları olduğu halde. Güçlü gözükmeye çalışıyorlar. “Yıkılmadım ayaktayım, dertlerimle başbaşayım, kötülere zalimlere karşı,” şarkılarını okuyorlar. Bunlar için kötü demek yanlış olur.

Bir de olumsuz olan maskeliler var ki, Şeytan bile bunların önünde ceketini ilikler. Şeytana şapka çıkartırlar bu tipler. İki yüzlü, riyakar, fesat çıkaran bu tipler iyi kamufle olurlar. Bukalemun bile bunların yanında çok sönük kalır. Havayı öyle bulandırırlar ki, Şeytan bile Müslüman mintanı giyer bunların düzeninde.

Dini literatürde bunlara münafık karakterler deniyor. İnanç yönünden insanların en tehlikelileri bu sınıfa mensuptur. Hem Müslüman mahallesinde salyangoz satarlar hem de kendilerini inkara şartlandırmış olanların yanında boy gösterirler. Nereden bakarsanız bakın sıkıntılı insanlardır. Başınıza olmadık gaileler açarlar. Sonra da zeytinyağı gibi üste çıkarlar.

İşte bu yüzden olsa gerek, Shakespeare yerden göğe haklıdır; “insanları yorgun kılan hayat değil, taşıdığı maskelerdir,” diyerek. O maskeler insanın kendi özgül ağırlıklarına bir ağırlık daha katacağından bizi yoracaktır böylesi gri tonlu havalar. Sisli paslı bu ortamlar, insanların berrak dünyasını tozu dumana katmaya yeter de artar bile.

Şemsettin ÖZKAN

16.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.