İNSANLAR İÇİNDE KENDİNİ BİLENLER ÜÇ KİŞİ

(Toplumsal İlişkiler 955)

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُؕ اِدْفَعْ بِالَّتٖي هِيَ اَحْسَنُ فَاِذَا الَّذٖي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَاَنَّهُ وَلِيٌّ حَمٖيمٌ
وَمَا يُلَقّٰيهَٓا اِلَّا الَّذٖينَ صَبَرُواۚ وَمَا يُلَقّٰيهَٓا اِلَّا ذُو حَظٍّ عَظٖيمٍ
İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.” (Fussilet/34)
Bu güzel davranışa ancak sabredenler kavuşturulur. Buna ancak (hayırdan ve olgunluktan) büyük payı olanlar kavuşturulur.” (Fussilet/35)

Nurettin Topçu’nun efsanevi yazısı Damlalar’da şöyle bir cümleye rastlamıştım. Üstad şöyle diyordu; “ insanlar içinde kendini bilenler şu üç kişidir. Rüzgârı bile incitmeyenler, kendi adlarını söylemekten utananlar, Allah’ın emaneti olan insanlara katı katı gözlerle bakmayanlar.”

Dikkat ederseniz bu insanlar agresif (saldırgan) tipin özelliklerini taşımıyorlar. Açgözlü insanlar asla değil. Halim, selim, mülayim anlayacağınız yumuşak başlı insanlar.

Peki bu durum kendiğinden mi oluşuyor. Asla. Hiçbir şey tesadüfen olmaz. Vardır bir sebeb-i hikmeti. Yetişme tarzlarıyla ilgili bir durum olabilir.

Yıllar önce Afrika kabileleri arasında açgözlülük üzerine yapılan bir araştırmayı okumuştum. Araştırmada verimli topraklara sahip insanlar agresif (saldırgan) açgözlü davranışlar sergiliyorlar. Halbuki maddi yönden bir sıkıntı çekmiyorlar. Arazilerinden bol bol mahsül alıyorlar. Diğer yanda birkaç km ötedeki kabilenin toprakları verimsiz ve çorak. Lakin o topraklarda yaşayanlar gayet mülayim, yumuşak başlı, merhametliler. Katı yürekli, anlayışsız ve ona buna saldırmıyorlar. Aslında bu sonuç tersine olması gerekmez miydi?

Bunun nedenini psikologları da şaşırtmış. Tamamen olay küçükken kabile büyükleri küçük yaşlardaki çocuklarına daha sevecen, kaba kuvvet uygulamadan, çocuklarını tabiri caizse adam yerine koyarak yaklaştıkları için, fakir de olsalar, toprakları çorak ve verimsiz de olsa insanları açgözlü, agresif olmuyorlar. Diğer kabile üyeleriyse daha çocuk denecek yaşta şiddet, kaba kuvvet ve adam yerine konulmadıkları için maalesef açgözlü ve saldırgan oldukları tesbit edilmiştir.

Şimdi bu devirde rüzgârı bile incitmeyenler, kendi adlarını bile söylemekten utanacaklar, insanlara katı katı bakmayacak kendini bilen,haddini bilen insanlar, nasıl çıkacak söyleyin bakalım hele değerli dostlar? Açgözlü aile modelleri, açgözlü eğitim modelleri ve açgözlü sosyal medya modellerinin bu kadar yoğun yaşandığı bir çağdan…

Şemsettin ÖZKAN

05.02.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.