İNSAN GÜLERKEN İLKBAHARA SEVİNİRKEN YAZA AĞLARKEN KIŞA HAYALLERİ YIKILIRKEN SONBAHARA BENZER

(Toplumsal İlişkiler 1141)

عَامِلَةٌ نَاصِبَةٌۙ “(Dünyada boşuna) Çalışmışlar, yorulmuşlardır! (İşledikleri ameller heder olup gitmiştir; çünkü bâtıl din, bozuk fikir ve inanç ile küfre saparak çalışmışlardır)” (Gaşiye/3)

Bir medya paylaşımında “insan gülerken ilkbahara, sevinirken yaza, ağlarken kışa, hayalleri yıkılırken sonbahara benzer” denirken, asıl vurgulanan söz, hayalleri yıkılırken sonbahara benzemesidir.

             İnsana en çok koyan da hayallerin yıkılması değil midir? Çünkü orada hüzün vardır, yıkılmışlık vardır, hiç beklemediği bir yerden darbe vardır, kışa, yani ağlamaya hazırlık vardır, ‘var oğlu var’ vardır işte.

             Aşk denilen şey de, bu hayatta hak edenlerin hayali olurken, hak etmeyenlerinse oyuncağı olur işte, ne hikmetse.

             Aslında kimseden bir şey beklemezsen, hayal kırıklığı da yaşamazsın. Hep bir beklenti içinde olanlar, en çok hayalleri yıkılan derbeder olanlardır. Hayattan bir beklentin olmazsa, hiçbir hayal kırıklığında olmaz. Belki daha mutlu da olursun kimbilir? Beklentiler saatli bomba gibidir yeri ve zamanı gelince bekleyenin elinde, yüreğinde patlar. Hayaller de zaten bu yüzden yıkılır ve ortalık toz duman olur.

            Bu dünyada boşuna çabalayıp emekleri heder olanlar da ahirette hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Saptıkları batıl yollar, küfürde inat etmeler, onların gelecekte en büyük üzüntüye gark olacakları cehennemleri yani hayal kırıklıkları olacaktır lakin kurtuluş için artık dünya boyutundan çıkıp bir başka boyuta geçtikleri için yeterli olmayacaktır.  

Şemsettin ÖZKAN

11.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.