İÇİNİZDE SEVGİ VARSA O SEVGİYİ SESİNİZE TAŞIYIN EMİ BELKİ DE SİZİ DUYMAYA İHTİYACI OLAN BİRİLERİ VARDIR KİMBİLİR

(Toplumsal İlişkiler 762)

قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُونٖي يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْؕ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ
“Ey Muhammed! Allah’ı sevdiğini iddia eden ve O’nun sevgisini kazanmak isteyen kimselere de ki:“Eğer siz gerçekten de Allah’ı seviyorsanız, Allah’ın emirlerini size ileten bir elçi olarak bana ve bana indirilen Kur’an’a uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.Çünkü Allah, pişmanlıkla tövbe edildiği takdirde, en büyük günahları bile bağışlayandır, merhamet edendir.” (Al-i imran/31)

Sevgili Peygamberimizin; “Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa, ona sevdiğini söylesin.” (Ebû Dâvud, Edeb 122, 5124; Tirmizî, Zühd 54, 2393) diye buyurduğunu biliyor muydunuz değerli dostlar? Yani sevdiğini izhar etmek açıklamak ne kadar önemli acaba? “Kardeşim, sevgili eşim, oğlum, kızım, babam, annem, amcam, halam, teyzem,dayım, yeğenim, arkadaşım seni seviyorum” demek bize ne kazandırır ki? Bunu sözle ifade etmenin karşıdaki insanda ne gibi etkileri oluyor acaba?

Bunu bize öğütleyen sevgili Peygamberimizin insan ilişkilerinde karşılıklı bir sevgi ve güven ortamı oluşturmayı hedeflediği ve insanları buna teşvik etmek istediği aşikardır.

Enes’den (r.a) rivayet edilen bir hadisde şöyle deniyor:

“Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) ‘ın yanında bir adam vardı. Derken oradan birisi geçti. (aleyhissalâtu vesselâm’ın yanındaki):

“Ey Allah’ın Resulü! Ben şu geçeni seviyorum.” dedi.

“Pekiyi kendisine haber verdin mi?” diye aleyhissalâtu vesselâm sordu.

“Hayır!” deyince,

“Ona haber ver!” dedi. Adam kalkıp, gidene yetişti ve:

“Seni Allah için seviyorum!” dedi. Adam  da:

“Kendisi adına beni sevdiğin Zât da seni sevsin!” diye mukabelede bulundu.” (Ebû Dâvud, Edeb 122, 5125.)

Bu sevgiyi karşıdakine açıklama işi genelde kadınlara karşı şamil olsa da hadislerde geçen tüm insanlar içindir. O halde içinizde sevgi varsa değerli dostlar, ki, vardır. O sevgiyi sesinize taşıyın emi. Kimbilir belki de sizi duymaya ihtiyacı olan birileri vardır.

Şemsettin ÖZKAN

27.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.