HER YERDE OLMAK GİBİ BİR DUAN VARSA GÖNÜLLERE GİR ÇÜNKÜ SEVENLER SEVDİKLERİNİ GÖNÜLLERİNDE TAŞIR

(Toplumsal İlişkiler 884)

وَاِنَّ مِنْ شٖيعَتِهٖ لَاِبْرٰهٖيمَۘ
اِذْ جَٓاءَ رَبَّهُ بِقَلْبٍ سَلٖيمٍ
“Nûh’tan yüzyıllarca sonra yaşayan İbrahim de onun yolunu izleyenlerden biriydi.” (Saffat/83)
Çünkü o, tertemiz bir kalple Rabb’ine yönelmişti.” (Saffat/84)

Hz. Mevlana’nın; “her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir! Çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşırlar”sözü, Yunus Emre’nin “Yunus Emre der hoca/Gerekse bin var hacca/ Hepisinden iyice /Bir gönüle girmektir” sözüyle ne kadar da örtüşüyor değil mi dostlar?

Gönüle girmek deyimi, bir kişinin sevgisini kazanmak, kalbine girmek gibi anlamlara geliyor. “Sonunda Ahmet, öğretmeninin gönlüne girmeyi başardı” cümlesinde Ahmet’in öğretmeninin sevgisini kazandığını ve onun kalbinde yer ettiğini anlıyoruz. Bu demektir ki, bir gönüle girmenin de bir emek verme, çabalama, gayret sarfetme neticesinde olacağı bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Her nimetin bir külfete tabi olduğu gerçeğini de asla unutmamalıyız.

Şems-i Tebrizi; “taç ve taht geçicidir. Hiç gönüllere girdin mi?” derken, ebedi taç ve tahtın, aslında gönülleri fethetmek olduğunun altını çizer. La edri’nin ifadesiyle; “gönüle girmek nasip işidir, orada kalmak ise marifet.” Gerçekten de öyle değil midir? Gönül yapanları, toplumun gönül doktorlarını öyle gönül makamlarına kolayca geldiklerini mi sanıyorsunuz? Nice emekler sarfettiler, özveride bulundular. Böylece gönüller kazandılar. Gönüllere girmek onlara nasip oldu. Girmekle kalmadılar, ilmek ilmek gönül işçiliği ördüler de, insanların kalplerinde, bugünkü gönül makamlarını elde ettiler.

Hz. Şems-i Tebrizi; “hayatta olabileceğiniz en güzel yer bir duanın içinde yer almaktır” demekle yerden göğe haklıdır. Hesap edebiliyor musunuz insanlar size gıyabınızda bir yerlerden dua ediyorlar. Bildikleriniz ya da bilmedikleriniz birileri işte. Birilerine bir iyilik yaptınız bir zamanlar belki de onlar da sizi devamlı hayır dua ile anıyorlar ne güzel şey değil mi? Sevenler sevdiklerini kalplerinde taşıdıkları için, gönüllere girmek ne güzel değil mi? Çünkü her yerde olmak gibi bir duamız var.

Şemsettin ÖZKAN

26.11.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.