HER ŞEYİN VARKEN SAĞLIĞIN YOKSA HER ŞEYİN VARKEN ZAMANIN YOKSA HER ŞEYİN VARKEN SEVDİKLERİN YOKSA O HER ŞEY KOCAMAN BİR ‘HİÇBİR ŞEY’DİR

(Toplumsal İlişkiler 655)

وَهُمْ يَصْطَرِخُونَ فٖيهَاۚ رَبَّـنَٓا اَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحاً غَيْرَ الَّذٖي كُنَّا نَعْمَلُؕ اَوَلَمْ نُعَمِّرْكُمْ مَا يَتَذَكَّرُ فٖيهِ مَنْ تَذَكَّرَ وَجَٓاءَكُمُ النَّذٖيرُؕ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمٖينَ مِنْ نَصٖيرٍࣖ
Orada, “Ey Rabb’imiz!” diye feryat edecekler, Ne olur, biz
buradan çıkar; sana söz veriyoruz, daha önce yaptıklarımızdan bambaşka güzel işler yapacağız!” Buna karşılık, Allah onlara diyecek ki: “Ben size, düşünüp ibret almak isteyen birinin düşünebileceği kadar uzun bir ömür vermedim mi? Ayrıca, size bu günün gelip çatacağını haber veren uyarıcılar gelmemiş miydi? Geldi, fakat siz bile bile kötülüğü tercih ettiniz! Öyleyse 
yaptıklarınızın cezasını tadın bakalım; bugün zâlimlere hiç kimse yardım edemeyecek!”O hâlde, ey insanlar, bu gün gelip çatmadan önce Rabb’inize kulluk edin!”(Fatır/37)

Ah şu kadr-ü kıymet bilememek ne kötü değil mi değerli dostlar? İnsanoğlu ne hikmetse hiçbir şeyin hakkını sanki veremiyor ya da hiçbir şeyin değerini takdir edemiyor. Hani duymuşunuzdur sevgili Peygamberimizin beş şey gelmeden beş şeyi ganimet bil diye buyrduğunu.

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil:

  1. İhtiyarlığından önce gençliğini,
  2. Hastalanmadan önce sıhhatini,
  3. Fakirliğinden önce zenginliğini,
  4. Meşgul zamanlarından önce boş vakitlerini ve
  5. Ölümünden önce hayâtını!” (Hâkim, Müstedrek, IV, 341; Buhârî, Rikak, 3; Tirmizî, Zühd, 25)

Kime ait olduğunu bilmediğim bir sözde şöyle deniyor; “her şeyin varken sağlığın yoksa, her şeyin varken zamanın yoksa, ve her şeyin varken sevdiklerin yoksa, o her şey kocaman bir ‘hiçbir şey’dir.”

Almanya’ya dil eğitimi için giden biri şöyle anlatır: Almanca hocamız vakit hususunda çok disiplinli bir insandı, hiç müsâmahası yoktu. Kimin kaç dakika geç geldiğini tespit eder, dersten sonra onları geciktikleri süre kadar çalışmaya mecbur tutardı. Tabiî onun bu muâmelesi bizim hiç hoşumuza gitmezdi. Bir gün 18 dakika sınıfta kalıp ders çalışma cezası alan bir arkadaşımız kızarak hocaya karşı çıktı. Hoca bu talebeye şunları söyledi: “−Arkadaşlar zamanı iyi kullanmıyorsunuz. Hattâ bu konuda benim gösterdiğim hassâsiyete kızıyorsunuz. Ama ben doğru olanı yaptığıma ve haklı olduğuma inanıyorum.” Çantasından bir tren târifesi çıkardı. “−Şuna bakınız lütfen!” dedi.

Trenlerin kalkış ve varış saatleri 7:17, 11:43, 15:19, 19:33 gibi küsuratlı rakamlardı. Bu karışık rakamları mânâsız bulduğumuzu söyleyince, hoca şöyle dedi:

“−Bu tren târifesi düzenlenirken İslâm’ın zaman anlayışından istifâde edilmiştir. Zira biz zamanı kullanmayı ve değerlendirmeyi müslümanlardan öğrendik. Sizin ibadetleriniz için yer mühim değildir. Temiz olduktan sonra dünyanın her yerinde ibadet edebilirsiniz. Lâkin zaman çok mühimdir. Çünkü her ibadetin kendine âit bir vakti vardır. Hattâ vakit, ibadetin şartıdır. Yani vakitsiz ibadet ederseniz bu ibadetiniz kabul olmaz. İbadetlerin vakitleri de bizim tren târifesi gibi, hep böyle 18, 17, 13, 10, 9 geçelerdir. Üstelik bu saatler de sürekli değişir. Bugün sabah namazını 6:21’e kadar kılabilirsiniz. Ama yarın, 6:22’ye kadar da kılabilirsiniz. 23 geçe olmaz. Sadece namaz böyle değildir. Orucun başlama ve bitiş saatleri de bu şekildedir.

Peki, bu neden böyledir? Bunun ne faydası olur? Bu sâyede müslümanlar her gün değişmekte olan zamana karşı uyanık olurlar… Zamanın kıymetini anlar ve onu iyi değerlendirmek üzere hazırlanırlar. İbadetlerini düzenli olarak îfâ eden bir müslüman her gün değişen dakikalara ayak uydurarak yaşamak mecburiyetindedir. İşte bizim zamana bakışımızın ilham kaynağı, İslâm’ın bu hassâsiyetidir.”

Kıymet bilmek; Hz. Mevlana’nın dediği gibi kaybedince arkasından ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılabilmektir. Cahit Zarifoğlu’nun şu sözüne katılmamak mümkün mü? “Kıymet bilen insanlara zaafım var; onlar incili kaftan, gerisi ise yamalı fistan.” Rabbim her şeyin kıymetini bilenlerden eyle bizi.

Şemsettin ÖZKAN

05.04.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-islamveihsan.com (Zaman En Kıymetli Hazinedir yazısından alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.