HER DOĞAN GÜN YENİ BİR UMUT BENİM İÇİN VE SANA KAVUŞACAĞIM GÜNE BİR GÜN DAHA YAKLAŞIYORUM MARİFET DÖNMEK DEĞİL BULMAKTIR BIRAKTIĞI YERDE DURMAKTIR

(Toplumsal İlişkiler 520)


اِنَّ الَّذٖينَ قَالُوا رَبُّنَا اللّٰهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَـتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلٰٓئِكَةُ اَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَاَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتٖي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ
نَحْنُ اَوْلِيَٓاؤُ۬كُمْ فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَفِي الْاٰخِرَةِۚ وَلَكُمْ فٖيهَا مَا تَشْتَـهٖٓي اَنْفُسُكُمْ وَلَكُمْ فٖيهَا مَا تَدَّعُونَؕ
نُزُلاً مِنْ غَفُورٍ رَحٖيمٍࣖ
Şüphesiz “Rabbimiz Allah’tır” deyip de, sonra dosdoğru olanlar var ya, onların üzerine akın akın melekler iner ve derler ki: “Korkmayın, üzülmeyin, size (dünyada iken) va’dedilmekte olan cennetle sevinin!” (Fussilet/30)
Biz dünya hayatında da âhirette de sizin dostlarınızız. Çok bağışlayan ve çok merhametli olan Allah’tan bir ağırlama olarak, orada canlarınızın çektiği her şey var, istediğiniz her şey orada sizin için var.” (Fussilet/31-32)

Rabbine kavuşacağı günü Şebi arus (düğün gecesi) gibi mutlu bir gün sayan Hz. Mevlana, ölüm için zerrece olumsuz bir argüman kullanmayan bu büyük insan bakınız ne diyor?

Her doğan gün yeni bir umut benim için ve sana kavuşacağım güne bir gün daha yaklaşıyorum. Marifet dönmek değil, bulmaktır. Bıraktığı yerde durmaktır.”

Ölümün bir son olmadığını bilen her Müslüman konuya tıpkı Hz. Mevlana’nın baktığı açıdan bakar. Zira bu dünya bir Müslüman’ın gözünde gurbettir. Esas varacağı yurt ahirettir. Yani Yaratıcı’sına kavuşacağı günden sonra sonsuza değin sürecek ebedi alemdir. Mevzuda sadece geri dönüş biletini almak da değildir. Temiz fıtratını Rabbi ona nasıl verdiyse, öylece koruyabilmesidir. Bunu becerebilenlere, iblisleşmeden insan kalanlara Ade(a)m kalanlara, aşkı yüreğinde bir kurşun gibi taşıyanlara ne mutlu!

Şemsettin ÖZKAN

19.11.2021 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.